علت های مهم مشکلات جنسی
گروه روانپزشکی ویان / درمان اختلالات / علت های مهم مشکلات جنسی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

رابطه زناشویی با کیفیت و لذت آور یکی از مهم ترین عناصر موفقیت زندگی مشترک است. اما متاسفانه همه افراد و زوجین نمی توانند یک رابطه بدون مشکل و با نهایت لذت را تجربه کنند.

در طول سال های اخیر شاهد شیوع و گسترش انواع اختلالات جنسی بین زوجین بوده ایم که باعث شده است بسیاری از موفق ترین روانشناسان و درمانگران وارد عرصه درمان شوند. خوش بختانه این روز ها برخلاف گذشته تمامی اختلالات و مشکلاتی که در روند رابطه جنسی ایجاد می شود تحت یک دوره سکس تراپی درمان پذیر خواهد بود.

در این مقاله برآنیم که بسیاری از مهم ترین پرسش هایی که در زمینه سکس تراپی و مزایای آن مطرح می شود را پاسخ گوییم. با ما همراه باشید.

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی یکی از شاخه های علم روانشناسی است. همانطور که از نام آن بر می آید در روند سکس تراپی انواع اختلالات جنسی تشخیص داده شده و در نهایت با تکنیک های مختلف، درمان می شوند.

واقعیت این است که هر آن چیزی که باعث شود روند رابطه جنسی با مشکل مواجه شود به سکس تراپ مربوط می شود و در روند سکس تراپی مورد توجه قرار می گیرد.

علل و عوامل مختلفی در بروز خلل در یک رابطه جنسی موفق نقش دارند که در جلسات سکس درمانی مورد بحث و پرسش گری از سوی درمانگر قرار می گیرند. مثل مسائل فرهنگی، عقیدتی، تیپ شخصیتی افراد و بسیاری از مسائل جسمانی و سلامت افراد.

مشکلات جنسی

مشکلات جنسی

اختلال جنسی چیست؟

اختلال جنسی به هر نوع مشکلی گفته می شود که باعث می شود یکی از طرفین رابطه یا هر دو آن ها (زن و مرد) از کیفیت رابطه جنسی شان ناراضی باشند.

متاسفانه آمار شیوع مشکلات جنسی بسیار زیاد است و آمارها نشان می دهد که 35 الی 50 درصد از آدم ها در طول زندگی زناشویی شان با یکی از انواع اختلالات جنسی مواجه می شوند.

انواع اختلالات جنسی

مهم ترین اختلالاتی که می توان نام برد موارد زیر می باشند:

اختلال نعوظ در مردان: این اختلال به وضعیتی اشاره دارد که مرد در رسیدن به حالت نعوظ یا حفظ این وضعیت ناتوان است. البته اختلال نعوظ اگر اندک شمار باشد و هر از گاهی این اتفاق برای مردان بیفتد جزء انواع اختلالات قرار نمی گیرد. مردان معمولا به دلیل استرس هایی که تجربه می کنند اختلال نعوظ خواهند داشت. در صورتی که همواره و پرتکرار با این شرایط روبرو باشند اختلالی است که باید درمان شود.

انزال زود رس در مردان: انزال زودرس باعث می شود در کمتر از یک دقیقه بعد از این که دخول انجام شد مرد ارضا شود. ارضای زودهنگام مرد پیش از این که همسرش ارگاسم را تجربه کند باعث کاهش لذت جنسی زنان می شود. طبق آمار باید گفت یک سوم مردان با این اختلال روبرو هستند و برای درمان اقدام می کنند.

تاخیر در انزال

واژینیسموس در زنان: واژینسموس به سفت شدن و انقباض عضلات کف لگن زنان گفته می شود. در این شرایط انجام دخول غیر ممکن می شود و در صورت دخول زنان درد های شدید را تجربه می کنند. انقباض عضلات کف لگن کاملا غیر ارادی اتفاق می افتد و درمان آن روندی ساده و کوتاه مدت دارد.

روابط جنسی دردناک: یکی از شایع ترین اختلالاتی که گزارش می شود تجربه درد زیاد در هنگام برقراری رابطه جنسی است که باعث شده زنان از رابطه جنسی ملول و ناامید شوند. در نهایت این زنان تصور می کنند که دیگر علاقه ای به برقراری رابطه ندارند. در حالیکه با انجام درمان دردها کاهش یافته و میل جنسی بازگشت می کند.

اختلالات روانی ناشی از تجربه تجاوز: مثل ترس یا هراس از انجام رابطه جنسی و اجتناب غیر ارادی از آن

نابهنجاری های جنسی: انواع نابهنجاری های جنسی مثل:

 • بچه بازی: میل زیاد به انجام رابطه جنسی با کودکان کم سن
 • مازوخیسم: میل به مورد اذیت و آزار قرار گرفتن در رابطه جنسی
 • سادیسم: میل به آزار رساندن به شریک جنسی در رابطه جنسی
 • آلت نمایی به دیگران: مثل مردانی که علاقه دارند در مکان های عمومی آلت شان را به افراد غریبه مخصوصا زنان و دختران نشان دهند
 • دید زدن و چشم چرانی: این افراد از این که به طور مخفیانه دیگران را دید بزنند و بانگاه های جنسی به آن ها نگاه کنند لذت می برند
 • مبدل پوشی: در این اختلال فرد علاقه دارد که لباس های مخصوص جنس مخالف را بپوشد و از اینکار لذت می برد. مثل مردی که لباس زیر زنانه می پوشد.
 • تمایل به برقراری رابطه جنسی با حیوانات
 • تمایل به برقراری رابطه جنسی با مردگان
 • ادرار خواهی و یا مدفوع خواستن از شریک جنسی در رابطه جنسی

کاهش اعتماد به نفس در هنگام برقراری رابطه جنسی

شرم و خجالت

کاهش لذت جنسی

عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی

عدم تجربه ارگاسم در زنان و کاهش لذت جنسی (سرد مزاجی زنان در رابطه جنسی): شواهد حاکی از آن است که بسیاری از زنان به دلیل این که هراس از دست دادن رابطه زناشویی شان را دارند کمتر برای درمان این اختلال مراجعه می کنند. بنابراین نمی توان گفت چند درصد از زنان از این عارضه رنج می برند. تنها چیزی که می دانیم این است که کاهش لذت جنسی در زنان آمار بیشتری نسبت به مردان دارد.

بهترین کاندیداها برای سکس تراپی

یکی از سوال های پرتکراری که مطرح می شود این است که چه زمانی باید به سکس تراپیست مراجعه کرد؟ اگر جزء افرادی هستید که شرایط زیر را تجربه می کنید حتما به یک روانپزشک خوب یا سکس تراپیست حرفه ای برای درمان خود نیازمند هستید.

 • اگر مدتی است که مثل سابق از روابط جنسی خود لذت نمی برید
 • اگر تمایل تان به رابطه جنسی کم شده است
 • اگر زود انزال هستید و این اتفاق باعث نارضایتی همسرتان از رابطه جنسی شده است
 • اگر تجربه تجاوز داشته اید و این اتفاق از کیفیت و میل شما نسبت به رابطه جنسی کاسته است
 • اگر از رابطه جنسی دلزده شده اید و برقراری آن تبدیل به یک کار کسالت بار و خسته کننده برای شما شده است
 • اگر مدتی است که به ارگاسم نرسیده اید
 • اگر از انجام رابطه جنسی خجالت می کشید و همواره به دنبال راهی هستید که از انجام آن فرار کنید
 • اگر به محض دخول عضلات بیرونی دهانه واژن منقبض می شود و امکان دخول از بین می رود
کاندیدای مناسب برای سکس تراپی

کاندیدای مناسب برای سکس تراپی

مراحل سکس تراپی

زمانی که شما به یک درمانگر جنسی مراجعه می کنید در ابتدا از شما شرح حال می گیرد. اطلاعاتی که شما در اختیار وی قرار می دهید باعث می شود درمانگر نگاه دقیق و درستی نسبت به مشکل شما پیدا کند.

در ادامه هر جایی که نیاز باشد درمانگر سوالاتی از شما خواهد پرسید که بتواند پازل اطلاعاتش را تکمیل کند. در روند درمان زمینه های روانی و اعتقادات فرهنگی و فردی مراجعین مورد بررسی قرار می گیرد.

سپس با توجه با اطلاعاتی که دریافت کرده است، تشخیص ها انجام می شود و علت اصلی و اساسی مشکل و یا اختلال جنسی شما مشخص می گردد.

سپس با توجه به تشخیص و نوع مشکل شما روند درمان آغاز می شود.  برای درمان تکنیک های مختلفی وجود دارد که روانپزشک می تواند بهترین و مناسب ترین تکنیک ها را برای درمان شما بکار گیرد.

درمان در سکس تراپی ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی است. در واقع در بخشی از درمان ها تلاش می کنند که با انواع داروها مشکلات جنسی شما را برطرف کنند. مثلا در مواردی که شما با مشکلی جسمی روبرو هستید سکس تراپیست می تواند با تجویز دارو و تصحیح نگاه شما نسبت به رابطه جنسی سالم و بی خطر روابط جنسی شما را بهبود بخشد.

مزایای سکس تراپی

مهم ترین مزایایی که می توانیم برای سکس تراپی برشمریم:

 • درمان انواع مشکلات جنسی
 • درمان نارضایتی های جنسی: در مواردی که خواسته های یکی از شرکای جنسی از دیگری غیر واقع بینانه و غیر منطقی باشد و دیگری نتواند آن ها را برآورده کند گاها نارضایتی های غیر معقول ایجاد می شود. در این موارد باید با ایجاد شناخت درست روند رابطه شان را بهبود بخشید.
 • درمان مشکلاتی که باعث اختلال در نعوظ می شود
 • درمان و متعادل ساختن میزان میل جنسی
 • درمان کاهش لذت جنسی
 • درمان واژینیسموس
 • درمان انزال زود رس
 • درمان عدم ارگاسم در زنان
 • ارتقاء سطح کیفیت روابط جنسی
 • درمان اختلال در روابط زناشویی
 • پیشگیری از بروز خیانت جنسی بین زنان و مردان از طریق افزایش رضایت جنسی: زمانی که یکی از زوجین تحت درمان قرار می گیرد و به توانایی های عملی و شناختی لازم برای بهبود رابطه جنسی دست پیدا کند قطعا کیفیت رابطه افزایش می یابد و احتمال خیانت کاهش پیدا می کند.

اهمیت انجام سکس تراپی و انتخاب بهترین سکس تراپیست

تمامی اختلالاتی که در روند رابطه جنسی زنان و مردان به وجود می آید در صورتی که درمان نشود می تواند زمینه ساز سردی جنسی و  طلاق عاطفی میان آن ها شود.

رابطه جنسی به عنوان مهم ترین رکن یک زندگی سالم و پویا در صورتی که به درستی و به طور متوالی انجام شود می تواند سلامت و دوام یک زندگی مشترک موفق را تضمین کند.

از این رو ضروری است که در صورت مواجهه با هرگونه مشکل و اختلال در آن سریعاً به یک درمان گر جنسی یا بهترین روانپزشک مراجعه کنید.

انتخاب درمانگر جنسی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا که روند سکس تراپی حساس است و جلسات سکس تراپی باید از سوی بهترین درمانگران هدایت شود.

اهمیت انجام سکس تراپی و انتخاب بهترین سکس تراپیست

اهمیت انجام سکس تراپی و انتخاب بهترین سکس تراپیست

ویژگی های بهترین سکس تراپیست

مهم ترین ویژگی هایی که یک درمان گر جنسی یا سکس تراپیست باید داشته باشد تا در خصوص صلاحیت وی در زمینه انجام روند درمانی اطمینان حاصل کنیم موارد زیر می باشند:

 • وی باید در امور بهداشت روانی متخصص باشد
 • گذراندن دوره های روان درمانی به طور کامل
 • گذراندن دوره های آموزشی در زمینه مشاوره های جنسی
 • تخصص و مهارت کامل در زمینه مشاوره و روان درمانی
 • مهارت در شناسایی و بررسی مشکلات فردی و شخصیتی افراد
 • آگاهی کامل و دانش تخصصی در زمینه آناتومی بدن و ارگان های جنسی زنان و مردان

خاتمه

در این مقاله تلاش کردیم در خصوص اهمیت برقراری رابطه جنسی سالم و نیز شناخت انواع اختلالات جنسی به شما کمک کنیم.

توصیه می کنیم در صورتی که با یکی از انواع اختلالات جنسی روبرو هستید در اولین فرصت به بهترین کلینیک روانشناسی در تهران و با پزشک سکس تراپیست مشاوره های لازم را انجام دهید.

گاهاً برخی از اهمال کاری ها و بی توجهی ها به اختلالات و مشکلات به ظاهر کوچک در نهایت موجب از هم پاشیده شدن نهاد یک خانواده می شود. شما به عنوان یک فردی که متعهد شده اید باید برای بهبود روابط خود تلاش کنید و در این مسیر از بهترین روانپزشکان و سکس تراپیست ها کمک بگیرید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نوزده =

Call Now Buttonتماس با ما