اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل
گروه روانپزشکی ویان / اختلال شخصیت / اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

شخصیت به همه خصوصیت هایی اطلاق می شود که باعث می شود به شیوه ای منحصر به فرد با محیط های متغیر بیرونی و درونی انطباق حاصل کنیم. به طور کلی اختلال شخصیت اختلالی شایع و مزمن است و میزان شیوع آن در جمعیت عمومی 10 تا 20 درصد تخمین زده می شود.

در این مقاله به معرفی یکی از انواع آن یعنی اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل می پردازیم.

ویژگی های اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل

منفعل پرخاشگر کیست؟

مشخصه های اصلی این افراد عبارت است از:

مانع تراشی، تعلل و مسامحه، لجبازی و ناکارآمدی و خشم به صورت پنهان و “کادوپیچ شده” که به صورت منفعلانه ای ابراز می شود.

بیماران دچار اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل به نحو بارزی در کارها تعلل می کنند، پرداختن به خواسته شما را مکررا به تاخیر می اندازند؛ انگار اصلا آن را نمی شنوند و به یاد نمی آورند. مداوم قهر می کنند و شما را محروم می کنند که این نحوه ای از ابراز خشم شان به صورت پنهان می باشد.

آن ها همچنین در کارهای مربوط به خود نیز لازمه های عملکردی با کفایت را ندارند و بهانه می آورند، در کارشان تاخیر می کنند و مسئولیت شان را به دوش دیگران می اندازند. به طوری که شما نهایتا از اینکه آن ها کاری انجام دهند ناامید می شوید و از آن ها درخواستی نمی کنید. آن ها انتظار دارند شما جور او را بکشید و وظایف روزمره شان را انجام دهید.

افراد با اختلال شخصیت پرخاشگر انفعالی با اینکه به دیگران وابسته هستند ولی از همان ها عیب جویی می کنند و نق می زنند و در عین حال هیچ وقت هم دلشان نمی خواهد از این گونه روابط مبتنی بر وابستگی خارج شوند.

منفعل پرخاشگر کیست؟

ناکارآمدی، خشم و پرخاشگری از مشخصه اصلی افراد منفعل پرخاشگر است

این افراد معمولا جرات مندی و قدرت ابراز وجود ندارند و خواسته هایشان را به طور واضح بیان نمی کنند و از طرف دیگر احساس می کنند دیگران آن ها را نمی فهمند و در حق شان ظلم می شود.

بنابراین مداوم شکایت می کنند و دوستان و اطرافیان ممکن است خود را به نفع او کنار بکشند و به او تسلی دهند بلکه نق زدن هایش کم شود.

اگر چه در ظاهر بیماران مبتلا به شخصیت پسیو اگرسیو خود را در موقعیت وابسته قرار می دهند ولی دیگران این رفتار منفعلانه و خودآزارانه او را نوعی مجازات و فریبکاری بر ضد خودشان می بینند.

بنابراین روابط صمیمانه آن ها هیچ وقت شاد یا آرام نیست، آن ها به دلخوری ها و خشم های زمینه ای خود توجه دارند، نه به چیزهایی که برایشان رضایت خاطر وخشنودی فراهم می کند، لذا ممکن است خودشان هم نفهمند که برای خوش بودن و لذت بردن چه کم دارند.

افراد پرخاشگر منفعل اعتماد به نفس پایین دارند و اغلب به آینده نیز بدبین هستند.

از جمله رفتارهای پرخاشگر منفعلانه ممکن است ژست ها و اقدام خودکشی باشد که بیشتر تظاهری از خشم پنهان آن ها است.

این افراد ممکن است همزمان علائم تحریک پذیری اضطراب و افسردگی و شکایات جسمی را بروز دهند.

نحوه برخورد با افراد مبتلا به اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل

از درگیر شدن با افراد پرخاشگر منفعل اجتناب کنید.

این افراد توانایی زیادی دارند که خشم خود را به شما فرافکنی کنند به گونه ای که شما نیز درون خود احساس خشم کنید و واکنش تندی نشان دهید.

مهارت اصلی این است که افراد پرخاشگر_منفعل را بشناسید و “انتخاب کنید” که وارد مشاجره با آن ها نشوید چون هیچ بردی وجود ندارد.

وقتی می ‌بینید چنین رابطه مخربی در حال شکل گیریست برای کنترل احساساتتان از “گفتگو های درونی” استفاده کنید.

برای مثال :

اگر مسئولیت خرید بر عهده همسرتان هست و چندین بار از او خواسته اید برای خرید به فروشگاه برود و او مداوم این کار را به تعویق می اندازد تا به جایی می رسد که شما ممکن است عصبانی شوید و فریاد بکشید.

به خود یادآوری کنید:

“من وارد دور باطل مشاجره نمی شوم چون این مشکل را جدی تر می کند.”

با خود بگویید:

“من می دانم چه چیز پشت به تعویق انداختن های مکرر اوست. او خشمگین است ولی نمی تواند به طور واضح و صحیحی در مورد آن صحبت کند”

بیشتر بخوانید: در مورد اختلالات دو قطبی چه می دانید؟

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

افراد پرخاشگر منفعل را با احساس خشم شان رو به رو کنید.

این افراد تمام تلاششان این است که از بیان مستقیم احساساتشان پرهیز کنند و از مواجه شدن با خشم شان اجتناب کنند.

یک راه کمک کننده برای مقابله با این افراد این است که آن ها را به طور مستقیم با خشم شان و تاثیرش بر روابطتان رو به رو کنید.

باید به گونه ای غیر قضاوتی این کار را انجام دهید.

مثلا اگر همسری دارید که مداوم قهر می کند، می توانید به وی بگویید “به نظر می رسد که تو از دست من عصبانی هستی که چنین رفتاری را انجام میدهی، ولی این روش کمکی نمی کند.”

بدانید و انتظار داشته باشید که آن ها رفتارشان را انکار می کنند.

همان طور که گفتیم باید خشمی را که پشت رفتار آن ها پنهان است آشکار کنید. ولی باید بدانید آن ها خشم شان را انکار می کنند. در این زمان این مکانیسم دفاعی آن ها (انکار) را بپذیرید و بگویید ” من رفتار و احساس تو را این گونه درک کردم و می خواستم به تو بگویم”

با آن ها بحث نکنید یا سعی نکنید انکار آن ها را تصحیح کنید. فقط بگذارید پارتنرتان بداند که شما از احساس خشم پنهان وی آگاه هستید.

به این شیوه شما این پیام را به پارتنرتان می دهید که رفتار پرخاشگر منفعلانه وی نمی تواند ادامه یابد و باید تغییراتی در رابطه تان اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت مرزی و درمان

درمان اختلال شخصیت مرزی

درمان اختلال شخصیت مرزی

تشخیص افتراقی 

اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل را باید از شخصیت مرزی و نمایشی افتراق دهیم. رفتار بیماران پرخاشگر منفعل نسبت به دو اختلال مذکور کمتر متظاهرانه پرزرق و برق یا توام با پرخاشگری آشکار است.

درمان اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل

آن دسته از این بیماران که از روان درمانی حمایتی برخوردار می شوند، نتیجه خوبی می گیرند. اگر چه جلسات درمانی می تواند چالش برانگیز باشد چون بیمار از درمانگر نیز متوقع شده و در نتیجه دلخوری پیدا کرده و ابراز می کند و حال آنکه دوست داشته که به او وابسته شود.

درمانگر این رفتارها را شناسایی کرده و همین که رفتارهای انفعالی و ابراز خشم های به صورت پنهانی رخ می دهد، عواقب احتمالی آن ها را به بیمار نشان می دهد.

این نوع مقابله و مواجهه ها احتمالا در تغییر رفتار بیمار موثر است.

اگر بیمار به طور همزمان مبتلا به افسردگی یا اضطراب باشد یا احتمال خودکشی در کار باشد از درمان های دارویی نیز استفاده می شود.

درمان اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل

سخن پایانی

اگر هر یک از علائم و نشانه های اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل را در خود مشاهده کردید، بهره گیری از جلسات مشاوره و روان درمانی در بهترین کلینیک روانشناسی تهران و تحت نظر متخصصین ویان، جهت بهبود علائم و تغییر رفتار شما می تواند بسیار موثر باشد.

نویسنده: نباهت نیکسان، روانپزشک و رواندرمانگر تحلیلی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هشت =

Call Now Buttonتماس با ما