وسواس درمان می شود؟ بهترین راه برای درمان آن چیست؟
گروه روانپزشکی ویان / درمان اختلالات / وسواس درمان می شود؟ بهترین راه برای درمان آن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

وسواس جز شایع ترین بیماری های روانی و فکری است که تعداد مراجعات برای درمان این بیماری نیز به روانپزشکان بسیار بالاست.

اما آیا واقعا بیماری وسواس درمان دارد؟ می توان این بیماری را کنترل کرد؟ راه درمان وسواس بدون دارو چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم تا به تمامی سوالات شما در خصوص  درمان بیماری وسواس پاسخ دهیم

در ابتدا نیاز است تا انواع وسواس را بشناسیم سپس به درمان آن بپردزایم


انواع وسواس

وسواس در عین سادگی، بیماری است که انواع مخلفی دارد در ادامه به دسته بندی ابیماری وسواس می پردزایم:

وسواس فکری

زمانی این وسواس رخ می دهد که فرد دائما در ذهنش به دنبال نتیجه آن فکر بگردد اما هیچوقت نتیجه را نیابد. این افراد عموما به صورت غیر ارادی و بدون میل و رغبت خودشان به ان موضوع فکر می کنند.

نتیجه این که این وسواس برای افراد دارد این است که نمی تواند به صورت کامل تمرکز کنند.

بروز این نوع وسواس دلایل بسیار متعدد و مختلفی دارد مانند وقایع و رخ داد هایی که در گذشته برای فرذد اتفاق می افتد، کار ها و اقداماتی که فرد می خواهد در حال حاضر انجام دهد.

موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که در ه وجود آمدن وسواس فکری تاثیر گذار است برخی از آنها عبارتند از:

  • نگرانی در خصوص سلامتی و بدن :

نگران بودن در خصوص سلامتی خوب است اما تا زمانی که تبدلی به وسواس فکری نشود. کسانی که بسیار زیاد به بدن خود فکر می کند و یا دائمبرای چک کردن سلامتی خود به پزشک مراجعه می کنند وسواس فکری دارند.

  • اقدامات اکنون یا در گذشته :

برای همه ما پیش آمده که در خصوص گذشته خود به فکر فرو رفته ایم و در رابطه به آن در ذهنمان به نتیجه ای رسیدیم و دیگرفکر خود را مشغول نمی کنیم. اما کسانی که وسواس فکری دارد دائما رد حال فکر کردن در خص.ص تصمیمات و اقداماتشان هستند چه در زمان حال چه در گذشته

  • افراطی بودن :

برخی از افراد در فکر کرد به مسائلی مانند مرگ عزیزانشان و یا مسلائل کوچک تر مانند اینکه دائم صلوات می فرستند که مبادا اشتباه کرد باشند  یا دائم به تعداد رکعت های نمازشان شک می کنند و دوبار از اول آن را تکرار می کنند.

به صورت کلی این نوع از وسواس به دلیل داشتن حس اجباری، منجر به این می شود که فرد نا خود آگاه و بدون اینکه خودش بخواهد تکرار را انجام دهد.

وسواس عملی

این نوع از وسواس زمانی رخ می دهد که فرد عملی را دائما تکرار کند. به عنوا مثال دائما دستانش را بشوید. جالب است بدانید زنان بیشتر به این نوع از وسواس مبتلا می شوند.

وسواس فکری _ عملی

نوع سوم به این معناست که فدر هم وسواس عملی دارد هم فکری. عموما درصد زیادی از افرادی که وسواس دارند، هر دو نوع آن آن را دارد یعنی هم وسواس فکری و هم عملی


درمان وسواس

خوشخبتانه می توانیم بگوییم این مشکل، قابل درمان است و جای نگرانی ندارد. وسواس از هر نوعی که باشد قابل درمان است.

برای درمان وسواس باید  اقدامات زیر را انجام دهید:

  • در ابتدا لازم است تا خودتان بخواهید که این مشکل را درمان کنید. در صورتی که خودتان نخواهید درمان شوید و به اصرار بقیه به پزشک مراجعه کرده باشید نتیجه ای نمی گیرید
  • قدم دوم بعد مراجعه به یک درمانگر متبحر با تجربه است. به خاطر داشته باشید در صورتی که برای درمان نزد پزشکی بروید که تبحر لازم را نداشته باشد ممکن است وسواس شما تبدیل به افسردگی یا حتی اختلالات اضطرابی شود.
  • قدم سوم بعد از اینکه بهترین درمانگر را پیدا کردید این است که خودتان و خانواده شما همکاری لازم و کافی را با دکتر معالج داشته باشید. نقش خانواده در روند بهبود این بیماری بسیار مهم و اثربخش است.
  • در حالی که این نوع از درمان برای شما نتیجه نداشت می توانید به روانپزشک مجرب مراجعه کنید تا با درمان دارویی این مشکل را برطرف سازد

درمان وسواس چقدر زمان می برد؟

به خاطر داشته باشید، این نوع بیماری نیاز به صبر و حوصله بالا دارد. ممکن است سال ها طول بکشد تا وسواس شما به صورت کامل درمان شود. عموما افراد فکر می کنند که این بیماری با مصرف دارو به صورت کامل برطرف می شود اما باوری غلط است. داروهای تجویزی تنها می توانند علائم بیماری را کاهش دهند و آن را کنترل کنند.


درمان وسواس با آر تی ام اس

امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، درمان بیماری های روانی با دستگاه آر تی ام اس انجام می شود.

این روش درمانی برای وسواس نیز کاربرد دارد. طبق بررسی ها انجام شده این روش درمانی به نسبت دارو درمان 3 برابر اثرگذاری بیشتر دارد.

بیماری وسواس می تواند مناطق خاصی از مغز را در بگیرد که با استفاده از این روش می توان آن بخش هایی از مغز که فعال تر هستند را کنترل و تنظیم کرد. این در حالی است که روش دارو درمای قادر به کنترل و تنظیم بخش خاصی از مغز نمی باشد.

کلام آخر

بیماری وسواس شایع ترین بیماری روانی است که درمان می شود  جای نگرانی ندارد. وسواس در صورتی که در مراحل اولیه باشد به سرعت درمان می شود اما اگر به مراحل پیشرفته برسد نیاز است تا وقت و انرژی بیشتری برای درمان آن بگذارید .

به خاطر داشته باشید برای درمان وسواس به بهترین روانشناس و درمانگر مراجعه کنید

می توانید برای درمان قطعی وسواس به کلینیک ویان یکی از بهترین مرکز روانشناسی مراجعه کنید

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =

Call Now Buttonتماس با ما