زوج درمانی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دختران خوب، مردان بد

از جمله مهم ترین مباحثی که این روزها از سوی دختران 25 تا 35 ساله مطرح می شود این است که در آستانه مواجهه با شرایط سختی می باشند. در واقع انان دچار بحرانی شده اند که می خواهند با روان شناسان و درمانگران مطرح سازند تا راهنمایی دریافت کنند.

دختران زیادی در این سن اظهار می کنند که تجربه روابط ناموفقی داشته اند و دچار اظطراب و هراسی عمیق شده اند. تجربه رابطه ناموفق بدین قرار است که آنان وارد رابطه هایی عاشقانه یا دوستانه با مردان یا پسرانی شده اند اما بعد از مدت زمانی برخورد هایی دیده اند که موجب آزار آنها شده است. درمواردی این برخورد ها بدین گونه بوده است که دوست پسرشان از آنها رابطه جنسی خواسته است و اینان بر طبق فرهنگ و آموزش هایی که دیده اند نتوانسته اند خواسته آنان را اجابت کنند. دومین برخورد ها بدین منوال بوده است که پسران بعد از مدتی بدون این که دلیل خاصی وجود داشته باشد به طور یک طرفه رابطه قطع کرده اند و موجب سرخوردگی دختران شده اند.

در این موارد دختران تصور می کنند که چقدر غرورشان لگد مال شده است و افسوس می خورند بابت اینکه شخصی غریبه را وارد حریم خود کرده اند.

بسیاری از این دختران تمامی بحران های روحی بعد از رها شدگی در یک رابطه را به طور جدی پشت سر می گذارند و بعد از آسیب های روحی نتوانستند به هیچ مرد دیگری اعتماد کنند.

واقعیتی که وجود دارد این است که همین دختران زمانی که وارد اجتماعات بزرگتری می شوند متوجه می شوند که دختران دیگر با مردهای دیگر وارد رابطه های آزاد تری می شوند و روابط آزاد تری را تجربه می کنند.

این دختران به واسطه آموزش های سنتی که از خانواده دریافت کره اند نمی توانند چنین روابطی را هضم کنند و دچار تعارض های عجیبی می شوند.

درواقع دختران از هراس اینکه مبادا به پسرانی علاقه مند و وابسته شوند که رابطه جدی برای آنان غیر ممکن باشد یا پسر نخواهد رابطه جدی داشته باشند تعارضات جدی ای را تجربه می کنند.

زوج درمانی

زوج درمانی

این دختران گاها به سندروم سیندرلا دچار می گردند. سندروم سیندرلا چنین است که دختران به چنین تصوری می رسند که: من با هیچ کس وارد رابطه نخواهم شد مگر اینکه یقین داشته باشم رابطه به انتهایی جدی و خوب خواهد رسید.

حال تصور کنید دخترانی که هیچ گونه آموزش صحیحی در زمینه انتخاب همسر و نیز شریک عاطفی ندیده اند می خواهند که مردی را برای یک عمر انتخاب کنند.

دختری که سال ها صرفا با اموزه هایی که مرد هراسی در آنها ایجاد کرده است بزرگ شده است چه معیارهایی می تواند برای انتخاب داشته باشد؟.

احتمالا صرفا به ویژگی های بیرونی مثل تیپ، چهره، شغل و غیره توجه نشان خواهد داد. دقیقا چیزهایی که آخرین اولویت های انتخاب برای یک دختر باید باشد.

در واقع معیارهای اخلاقی و ویژگی های درونی که مهم ترین موضوعات در هنگام انتخاب هستند در نظر او مغفول خواهد ماند. زیرا که ناپختگی های آنان پیچیدگی ها و جزئیات را از نظرشان دور نگاه می دارد.

در این بین دختران محدود بسیاری از مسائل را آموزش نمی بینند و همین امر موجب می شود که در یک تاریکی عمیقی به سر ببرند.

واقعیتی که وجود دارد این است که گسترش روابط آزاد و آزادی های بسیاری از دختران در برخی از طبقه های اجتماعی موجب می شود که آگاهی های بیشتری کسب کنند و بتوانند بهترین انتخاب ها را داشته باشند و روابط را به نحو بهتری مدیریت کنند.

اما دخترانی که به هردلیلی از منابع آموزشی دور بودند و تجربه روابط با افراد مختلف را نیز نداشته اند با بسیاری از مشکلات روبرو خواهند بود.

ابتدا اینکه نمی توان به انتخاب های درست و آگاهانه آنها امیدوار بود. زیرا که رشد شناختی کافی نداشته اند و نمی توانند معیارهایی درست را برای انتخاب شریک زندگی تان ترتیب دهند.

از سوی دیگر بر فرض اینکه انتخاب آگاهانه ای به طور اتفاقی انجام دهند زمانی که وارد زندگی مشترک می شوند با بسیاری از موقعیت هایی روبرو خواهند شد که در خصوص بسیاری از آنها اموزش های به روز و دقیقی ندیده اند.

برای مثال از مهم ترین مسائلی که بعد از ازدواج با آن روبرو خواهد بود رابطه جنسی خوب و با کیفیت شان با همسرشان است.

در این مواقع این دخترانی که با ذهن های باکره بزرگ شده اند نمی دانند که دقیقا چگونه باید به ارضای نیازهای همسرانشان بپردازند. همواره یکسری آموزش های سنتی دریافت کرده اند و همان ها را به طور خودکار انجام می دهند. تمامی این ها در جهانی است که بسیار پیشرفت کرده است و مردان توقعات جنسی بسیار زیادی از همسرانشان دارند.

حال این مردان باید در زندگی مشترک این حجم از ناپختگی و کم تجربگی را تاب بیاورند. آیا همه مردان صبوری و تحمل دارند تا زنان شان پخته تر شوند یا اینکه به آنها آموزش دهند؟ یا اینکه از این روابط ساده و بدون پیچیدگی خسته می شوند و به خیانت کشیده می شوند؟

در این زمان است که افراد گویی از خواب غفلت بیدار شده اند و می خواهند ریشه یابی کنند که اختلافات این زوج به کجا باز می گردد.

در مواردی اختلافات میان همسران به سرانجام خوبی ختم می شود. بدین نحو که یکی از آنها تلاش می کند که تحمل کند تا سازگاری ایجاد شود.

اما آیا در همه جا و در همه موارد نتیجه این ناپختگی ختم به خیر می شود؟ خیر قطعا کسانی هستند که نمی توانند چنین شرایطی را بپذیرند و از رابطه بیرون می آیند.

در این شرایط است که بسیاری از افراد در صدد بر می آیند که از بروز این اتفاقات جلوگیری کنند.

از بهترین روش هایی که می توان برای حل این مشکلات و نیز پیشگیری از پیشامد های ناگوار پیشنهاد کرد این است که پیش از آنکه وارد رابطه شوید حتما مشورت هایی را با بهترین و آگاه ترین افراد داشته باشید.

در این بین روان شناسان بهترین گزینه هایی هستند که در این مسیر می توانند کمک رسان خوبی باشند.

نویسنده: دکتر سامرند سلیمی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

Call Now Buttonتماس با ما