مشاوره پیش از ازدواج
گروه روانپزشکی ویان / زوج درمانی / مشاوره پیش از ازدواج
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج  به چه مسائلی پرداخته می شود؟

بسیاری از افراد با این تصور غلط ازدواج می کنند، که قادر خواهند بود در آینده و به مرور زمان، مواردی را که در رابطه با شخص مقابلشان نمی پذیرند یا بر سر آن اختلاف دارند، تغییر داده و موضوع را حل کنند. وجود یک چنین باوری از چندین جهت می تواند  بسیار خطرناک و آسیب زننده  باشد.

واقعیت این است که  تلاش برای تغییر افراد و حل کردن مسائلشان می تواند عوارضی منفی نظیر:

“افزایش کشمکش در رابطه، بروز نگاه برتری جویانه به طرف مقابل، سلب اختیار و فرصت رشد و یادگیری از شخص، احساس فرسودگی در صورت عدم قدردانی طرف مقابل از تلاش صورت گرفته و غفلت نسبت به حل مسائل شخصی” را به همراه داشته باشد.

هدف از مشاوره قبل از ازدواج

هدف از مشاوره قبل از ازدواج، افزایش شناخت طرفین نسبت به یکدیگر، صحبت در مورد مسائل زناشویی و تاکید بر این نکته است که زوجین نمی توانند و نباید به دنبال تغییر یکدیگر باشند، بلکه بهتر آن است تا شیوه صحیح مدیریت مسائل خود را یاد بگیرند.

بر طبق رویکردهای مشاوره پیش از ازدواج، گفتگو پیرامون برخی مسائل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و لازم است که حتما به آن ها پرداخته شود. توصیه می شود قبل از ازدواج به بهترین دکتر مشاوره ازدواج مراجعه کنید.

در این مقاله قصد داریم به مهم ترین این موارد اشاره کنیم.

گام اول:  مشخص کردن انتظارات، نقش ها و باورها

ممکن است هر یک از شما دورنمای مشخصی را از این ازدواج موفق و شاد داشته باشید و برای خود نقش معینی را در این رابطه تعیین کرده باشید. اما شریک شما  دیدگاه کاملاً متفاوتی نسبت به این موضوع داشته باشد.

در جلسه مشاوره به کمک درمانگر می توانید راجع به این باورها و انتظارات، به گفتگو بپردازید و مطرح کنید از زندگی و همسر خود چه انتظاری دارید  و یا درباره ازدواج چه ساختاری در ذهن شما شکل گرفته شده است.

 گام دوم : گذشته تا چه حد می‌تواند بر آینده شما تاثیر گذار باشد؟

این یک واقعیت است که ما تا حدی محصول محیط و تجربیات خود هستیم و یادگیری هایمان می تواند به صورت یک الگوی تکراری در روابط مان ظاهر شود.

در مشاوره پیش از ازدواج درمانگر به شما کمک می کند تا آن دسته از تجربیاتی را که در گذشته بر شکل گیری مفهوم ازدواج در ذهن شما نقش داشته ‌اند، شناسایی کنید.

بسیار مهم است که از گذشته و تاریخچه زندگی خود صحبت کنید زیرا این بخش می‌ تواند تا حد زیادی تعیین کننده کیفیت روابط شما در آینده باشد و حتی ممکن است نسبت به این موضوع هوشیار نباشید.

گفتگو کردن پیرامون این موضوعات به شما کمک می کند تا به شیوه و الگوی رفتاری خود آگاهی پیدا کرده و در صورت لزوم آن را تغییر دهید.

گام سوم: گفتگو پیرامون شیوه حل مسئله

اگرچه برخورداری از شیوه صحیح گفتگو کردن تا حد زیادی سبب بهبود روابط زوجین می شود اما به تنهایی برای حفظ ازدواج کافی نخواهد بود و لازم است که زوجین شیوه صحیح حل مسئله را به کمک درمانگر بیاموزند.

گام چهارم: پرداختن به مسائل مالی

مسائل مالی یکی از عوامل اصلی بروز اختلاف در ازدواج است و بدان سبب که موضوعی شخصی است و هر کس رفتار متفاوتی را در برابر این موضوع اتخاذ می کند؛ گاهی اوقات افراد از گفتگو کردن پیرامون آن اجتناب می کنند و تصور می‌کنند که باید آن را به صورت راز نگه دارند.

اما نکته مهم اینجاست که در یک ازدواج سالم رازی وجود ندارد و خجالت کشیدن، نباید شما را از گفتگو کردن بازدارد. مسائل مالی باید کاملاً واضح و شفاف بررسی شود و اهداف پیرامون این موضوع به خوبی مورد بررسی قرار بگیرند.

گام پنجم: گفتگو پیرامون رابطه جنسی

مانند موضوع پول و بحث مالی، صمیمی شدن نیز یکی از موضوعات بسیار شخصی است و دیر یا زود تبدیل به مسئله بزرگ یا کوچکی بین زوجین خواهد شد.

اگرچه صحبت کردن درباره این مسئله هنگامی که فرد سوم و غریبه ای حضور دارد تا حدی دشوار و سخت خواهد بود، لازم است که طرفین درباره ی تفاوت های فیزیولوژیکی و عاطفی یکدیگر اطلاعات کافی به دست آورند و از تفاوت های شخصی خود صحبت کنند.

گفتگو کردن موجب می‌شود تا بتوانید به یک رابطه فیزیکی سالم نزدیک تر شده و در مسیر درست گام بردارید.

مشاوره پیش از ازدواج

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج زمانی مشخص می شود که دو نفر نسبت به یکدیگر شناختی کافی ندارند و به منظور شناخت یکدیگر به قصد ازدواج به مشاور مراجعه می کنند.

گام ششم: پی بردن به تفاوت ها و نقاط قوت و ضعف خود و شیوه های خاص هر یک از طرفین در راستای برقراری ارتباط

این کار به شما کمک می کند تا از تفاوت‌ های یکدیگر آگاه شوید و اینکه چگونه هر یک از این تفاوت ها در شیوه برقراری ارتباط بر زندگی زناشویی شما تاثیر خواهد گذاشت.

به عنوان مثال ممکن است شما ابراز کردن خشم را رفتاری کاملاً سلامت و مناسب در نظر بگیرید در حالی که برای شریکتان خشم واژه غیر قابل پذیرشی است.

مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می کند تا متوجه شوید، یک چنین تفاوت‌ های کوچکی می توانند در آینده سبب بروز اختلافات مهم گردند.

گام آخر: موضوع بچه دار شدن

ممکن است برای برخی از افراد تعجب آور باشد اما موضوع بچه دار شدن گاهی اوقات در صحبت های پیش از ازدواج نادیده گرفته می‌ شود و در آینده سبب بروز اختلاف می‌ شود.

بهتر است راجع به تصمیم برای بچه دار شدن و تعداد فرزندان به شکل واضح صحبت کنید. در جلسه مشاوره میتوانید به کمک درمانگر در رابطه با شیوه های تربیتی، داشتن یک خانواده هسته ای یا گسترده و نقش زوجین در این امور به گفتگو بپردازید.

گفتگو پیرامون رابطه جنسی

جلسات مشاوره معمولا به صورت انفرادی و یا زوج درمانی انجام می شود

سخن پایانی

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که ضرورت مشاوره پیش از ازدواج نباید از دید افراد پنهان بماند و با تصور اینکه با اجتناب از گفتگو کردن پیرامون این موارد مهم و مسکوت گذاشتن آن ها، ادب را رعایت کرده اند، خودشان را گول بزنند.

یک چنین مسائل مهمی به مرور زمان و به خودی خود حل نخواهند شد و در آینده تبدیل به موضوع اکثر اختلافات و کشمکش های زوجین می شوند. بدین ترتیب توصیه می شود تا افراد پیش از آنکه نسبت به یکدیگر وابستگی عاطفی شدید پیدا کنند، به مشاور مراجعه کرده و سپس تصمیم نهایی را اتخاذ کنند تا این فرآیند با سهولت بیشتری طی شود.

نویسنده: نینا سلامت بخش، متخصص اعصاب و روان

بیشتر بخوانید:

آسیب های طلاق بر فرزندان

طلاق والدین

اهمیت روان درمانی

روان درمانی

روان درمانی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

Call Now Buttonتماس با ما