خصوصیات افراد دارای وسواس فکری
گروه روانپزشکی ویان / درمان اختلالات / خصوصیات افراد دارای وسواس فکری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کلینیک ویان: فکر کردن یکی از عملکردهای عالی مغز ما انسان ها است. هر جا صحبت از موفقیت و پیشرفت به میان می آید، از تفکر به عنوان یکی از پایه های اصلی آن نام برده می شود. بسیار شایع به افرادی بر می خوریم که از افکار خود خسته شده اند و به دنبال راهی هستند که افکار خود را کنترل کنند و حتی گاه می گویند که کاش می شد اصلا فکر نکرد.

اختلال وسواس فکری (OCD) یکی از دلایل زمینه ای شایع این نوع شکایات بالینی می باشد. از نظر روانشناختی بین افکار، احساسات و رفتار ما انسان ها یک چرخه وجود دارد به این ترتیب که افکار ما احساسات و رفتارهای ما را به طور اجتناب ناپذیری تحت تاثیر قرار می دهند.

وسواس فکری می تواند به صورت افکار، تصاویر يا تكانه هاى آزار دهنده و‌تکراری، ترس هاى وسواسى و يا اعتقادهاى وسواسى ظاهر شود كه ناخواسته وارد آگاهى فرد مى شوند و در جريان بهنجار فكر مداخله مى كنند. بعضی وسواس فکری را نوعی نشخوار فکری تکرار شونده در نظر می گیرند.

وقتی پروسه فکر کردن در یک فرد در اثر وسواس فکری دچار اختلال می گردد، احساس پريشاني در تفكر، اضطراب، آشفتگى هيجاني و گاه به طور ثانویه احساس غمگینی و ‌ناامیدی به سراغ فرد می آید و در نتیجه امکان ظهور رفتارهای ناسازگار مثل پیدا کردن عادات رفتاری که فرد برای آرام کردن ذهن از آن ها استفاده می کند و یا اجتناب کردن از بسیاری موقعیت ها به دلیل خستگی یا بی حوصلگی و یا جلوگیری از برانگیخته شدن افکار وسواسی افزایش می یابد.

خصوصیات افراد دارای وسواس فکری

تردید در تصمیم گیری و دودلی از خصوصیات افراد دارای وسواس فکری می باشد

افراد دچار وسواس فکری اغلب در تصمیم گیری دچار تردید و دودلی می شوند و ‌گاه تصمیم‌گیری در مورد مسایل روزمره زندگی هم دچار سختی شده و ‌نیاز به اطمینان بخشی اطرافیان پیدا می کنند

گاه این تردید ها در سطح عمیق تری اتفاق می افتد و حتی افراد در مورد ویژگی های شخصی خود نیز دچار تردید می شوند. گاه به دلیل محتوای آزاردهنده افکار، فرد دچار عذاب وجدان می شود و از اینکه دارای این افکار شده، احساس گناه می کند.

این افکار می توانند در مورد پرخاشگری، خشونت، صدمه زدن یا آسیب زدن به نزدیکان، فحاشی و تکرار حرف های رکیک، توهین به مقدسات و یا مسایل جنسی باشند.

بیشتر بخوانید: اختلال اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی

دليل بيمارى وسواس فكرى چيست؟

در مورد اینکه وسواس فکری چگونه به وجود می آید یا از نظر سبب شناسی، گفته می شود  وسواس می تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد و یا در نتیجه تجربیات دوران کودکی و یا حوادث و تروماهای مختلف در طول عمر، بروز یابد.

به هر حال هنوز این سوال که آیا وسواس منشا مشخصی دارد یا خیر پاسخ دقیقی ندارد و می توان گفت که عوامل روانشناختی، زیستی و محیطی همگی در سبب شناسی این اختلال نقش دارند.

چگونه مى توان وسواس فكرى را تشخيص داد؟

تشخیص وسواس به ویژه وسواس فکری ممکن است به آسانی امکان پذیر نباشد، چرا که باورهای فرهنگی، خرافات، آیین ها و مناسک مرتبط با باورهای فرهنگی هر جامعه ممکن است مشابه علائم اختلال وسواس باشند.

تشخیص وسواس باید در بهترین کلینیک روانشناسی در تهران و با نظر متخصص و با ارزیابی بالینی دقیق شامل شرح حال کامل روانشناختی، سوابق بیماری های روانپزشکی و جسمی، معاینه بالینی و گاه استفاده از آزمون های روانشناسی صورت گیرد. گاه برای تشخیص دقیق تر نیاز است که فرد برای یک مدت رفتارها و افکارش را مونیتور و ثبت نماید.

تشخیص وسواس فکری

از نحوه رفتار فرد می توان وسواس فکری را تشخیص داد

سير و احتمال بهبود وسواس فكرى چگونه است؟

اختلال وسواس فكرى يك اختلال مزمن است. شدت علايم و نوع علائم وسواس در طى زمان نوسان دارد و افراد مبتلا اغلب بدون درمان دوره هايى از بهبود اما برگشت و تشديد علايم را در دراز مدت تجربه مى كنند.

بهبود كامل علايم بدون درمان در موارد نادر ممكن است اتفاق بيفتد. اما به طور كلى وسواس بدون درمان پيش آگهى خوبى ندارد و اختلالی است که می تواند به شدت عملکرد و‌ کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

با اين وجود، وسواس اختلالی درمان پذیر است. بسته به شدت و‌ ویژگی های این اختلال، هدف از درمان می تواند متفاوت باشد.

گاه هدف از درمان کنترل علائم است، گاه هدف کاهش اضطراب ناشی از وسواس، ایجاد احساس کفایت و آرام سازی فرد مبتلا می باشد. به صورتی که فرد بتواند به شیوه موثرتری به زندگی روزمره خود بپردازد.

درمان وسواس فکری می تواند از طریق  درمان های دارویی، درمان های غیر دارویی (روان درمانی فردی با شیوه روانکاوی، روان درمانی فردی شناختی رفتاری، گروه درمانی و خانواده درمانی ) و یا ترکیب این روش ها (بالاترين ميزان بهبودى در افرادى ديده مى شود كه از درمان تركيبى بهره گرفته اند ) صورت گیرد.

در روان درمانی رفتاری شناختی به اصلاح خطاهای شناختی و جایگزینی، حذف یا تعدیل رفتارهای وسواسی بر اساس یک برنامه درمانی ساختار یافته پرداخته می شود.

در درمان روانکاوی وسواس تاکید بر تشخیص رویدادهای اولیه زندگی و روابط خانوادگی است که در هیجان ها و رفتارهای فعلی فرد اثر می گذارند تا از طریق ایجاد بینش در فرد، سبک های مقابله ای فرد اصلاح شده  و آسیب پذیری کاهش یابد.

در درمان های گروهی و خانوادگی، بر جنبه های بین فردی شکل گیری و بهبود علائم وسواس تاکید مى شود.

گروهی دیگر از درمان های پزشکی هم وجود دارند که اغلب در موارد درمان وسواس های شدید و مقاوم به درمان (وسواس هایی که به درمان های معمول با طول دوره درمان مناسب پاسخ نداده اند) مورد استفاده قرار می گیرند.

این درمان ها عبارتند از :جراحی مغز، درمان مبتنی بر شوک برقی تشنج آور(ECT)، تحریک مغناطیسی از راه جمجمه (TMS) و تحریک عمقی مغز(DBS).

بیشتر بخوانید: اختلال وسواسی اجباری

وسواس

سخن پایانی

اثر بخشی تمامی موارد ذکر شده برای درمان وسواس فکری، طی مطالعات متعدد به اثبات رسیده است، اما آنچه مسلم است برای درمان و بهبود اختلال وسواس فکری مثل هر اختلال مزمن دیگری فرد باید صبر، انگیزه و همکاری لازم در دوره درمان را داشته باشد.

نویسنده: حمیده موسوی، روانپزشک و روان درمانگر

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پانزده =

Call Now Buttonتماس با ما