تماس با تمام بخش‌های گروه ویان

۰۲۱۹۱۰۰۷۳۹۳

واتس‌آپ برای ایرانیان مقیم سایر کشورها

۹۸۹۰۲۲۳۲۶۰۸۰

۹۸۹۳۳۰۶۲۰۹۱۱

لوگو به همراه اطلاعات ویان
گروه روانپزشکی ویان / رشد و موفقیت فردی / چگونه اهمال کار نباشیم ؟راهکارهایی برای مقابله با اهمال کاری

اهمال کاری، همان غول خفته ای است که در اعماق وجود بسیاری از ما لانه کرده و در کمین فرصتی برای فلج کردن اراده و به تعویق انداختن کارهای ما است. این عادت مخرب، می تواند در هر زمینه ای از زندگی رخ دهد، از وظایف شغلی و تحصیلی گرفته تا روابط شخصی و سلامتی.

آیا تا به حال برای انجام کاری مهم، بارها و بارها برنامه ریزی کرده اید، اما در نهایت آن را به تعویق انداخته اید؟

آیا در انجام وظایف خود احساس ناتوانی می کنید و غرق در انبوهی از کارهای نیمه تمام هستید؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، احتمالاً با اهمال کاری دست و پنجه نرم می کنید.

اهمال کاری، مشکلی شایع و طاقت فرسا است که می تواند زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل نه تنها باعث از دست رفتن فرصت ها و افزایش استرس می شود، بلکه می تواند عزت نفس و اعتماد به نفس فرد را نیز خدشه دار کند.

اما خبر خوب این است که اهمال کاری قابل درمان است!

با شناخت علل و ریشه های این مشکل و اتخاذ راهکارهای مناسب، می توان بر آن غلبه کرد و به اهداف و آرزوهای خود دست یافت.در این مقاله وبلاگ، به بررسی این غول خفته می پردازیم و با واکاوی علل، پیامدها و راهکارهای مقابله با آن، به شما در غلبه بر اهمال کاری و رهایی از چنگال آن یاری می رسانیم.

مقابله-با-اهمال-کاری

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری، به تعویق انداختن عمدی کارها، عدم انجام وظایف و ناتوانی در شروع یا تکمیل کارها، حتی زمانی که می دانیم عواقب منفی در پی خواهد داشت، اطلاق می شود.این عادت مخرب، می تواند در هر زمینه ای از زندگی رخ دهد، از وظایف شغلی و تحصیلی گرفته تا روابط شخصی و سلامتی.

افراد مبتلا به اهمال کاری، اغلب با احساس فلج شدن، ناتوانی و غرق شدن در انبوهی از کارهای نیمه تمام دست و پنجه نرم می کنند. آنها ممکن است بارها و بارها برای انجام کاری برنامه ریزی کنند، اما در نهایت آن را به تعویق بیندازند و به جای تمرکز بر وظایف اصلی، به فعالیت های کم اهمیت و لذت بخش تر پناه ببرند.

 

علت اهمال کاری چیست؟

در اینجا به برخی از شایع ترین علل اهمال کاری اشاره می کنیم:

 1. ترس:

 • ترس از شکست: ترس از عدم موفقیت یا ناتوانی در انجام کار به نحو احسن، می تواند فرد را از شروع یا تکمیل کار باز دارد. افراد مبتلا به این ترس، ممکن است کمال گرا باشند و معیارهای بسیار بالایی برای خود تعیین کنند. آنها از اینکه کارشان به اندازه کافی خوب نباشد یا مورد انتقاد قرار گیرد، می ترسند.

 

 • ترس از قضاوت: ترس از قضاوت و نظرات منفی دیگران نیز می تواند عاملی برای اهمال کاری باشد. افراد مبتلا به این ترس، از اینکه دیگران در مورد آنها چه فکری می کنند، نگران هستند و به همین دلیل از انجام کارها و به اشتراک گذاشتن ایده های خود خودداری می کنند.

 

 • ترس از مسئولیت: برخی از افراد از قبول مسئولیت کارهای خود می ترسند و به همین دلیل آنها را به تعویق می اندازند. آنها ممکن است از عواقب اشتباهات خود بترسند یا نگران باشند که نتوانند انتظارات دیگران را برآورده کنند.

 

 1. کمبود انگیزه:

 • فقدان علاقه: اگر فرد به کاری علاقه مند نباشد یا آن را بی اهمیت بداند، احتمال اهمال کاری در او بیشتر است. انجام کاری که برای ما جذاب و لذت بخش نیست، می تواند بسیار دشوار باشد و به همین دلیل آن را به تعویق می اندازیم.

 

 • معنی و هدف: اگر فرد احساس نکند که کارش هدف یا معنایی دارد، انگیزه کمتری برای انجام آن خواهد داشت. انسان ها موجوداتی هدفمند هستند و زمانی که می دانند کارشان برای چه چیزی مفید است، با انگیزه بیشتری آن را انجام می دهند.

 

 • ** پاداش نامشخص:** اگر پاداش یا نتیجه یک کار مشخص و واضح نباشد، می تواند انگیزه فرد را برای انجام آن کاهش دهد. ما زمانی که می دانیم تلاشمان به چه چیزی منجر می شود، با انگیزه بیشتری کار می کنیم.

 

 1. مشکلات مربوط به تمرکز و مدیریت زمان:

 • اختلالات تمرکز: افراد مبتلا به اختلالات تمرکز مانند ADHD، ممکن است در تمرکز بر روی یک کار برای مدت طولانی دچار مشکل شوند و به راحتی حواسشان پرت شود. این امر می تواند منجر به اهمال کاری و عدم توانایی در تکمیل وظایف شود.

 

 • مهارت های ضعیف مدیریت زمان: عدم توانایی در برنامه ریزی، اولویت بندی و مدیریت زمان می تواند منجر به اهمال کاری شود. اگر ندانیم چگونه زمان خود را به طور موثر مدیریت کنیم، به راحتی غرق در کارهای متعدد می شویم و از وظایف اصلی خود غافل می شویم.

 

 • فقدان نظم و انضباط: افراد بی نظم و انضباط، ممکن است در انجام تعهدات خود دچار مشکل شوند و به راحتی از مسیر منحرف شوند. آنها ممکن است در برابر وسوسه ها تسلیم شوند و به جای انجام کارهای مهم، به فعالیت های کم اهمیت و لذت بخش تر بپردازند.

 

 1. عوامل محیطی:

 • محیط شلوغ و پر سر و صدا: محیط شلوغ و پر سر و صدا می تواند تمرکز را دشوار کند و منجر به اهمال کاری شود. پیدا کردن یک مکان آرام و بدون مزاحمت برای انجام کار می تواند به شما در غلبه بر اهمال کاری کمک کند.

 

 • دسترسی به اینترنت و شبکه های اجتماعی: دسترسی آسان به اینترنت و شبکه های اجتماعی می تواند تمرکز را مختل کند و منجر به اهمال کاری شود. هنگامی که در حال کار هستید، سعی کنید تلفن همراه خود را خاموش کنید یا در حالت بی صدا قرار دهید و اعلان های شبکه های اجتماعی را غیرفعال کنید.

 

 • مسئولیت های متعدد: داشتن مسئولیت های متعدد و وظایف متعدد می تواند طاقت فرسا باشد و منجر به اهمال کاری شود. سعی کنید وظایف خود را به ترتیب اهمیت اولویت بندی کنید و از پذیرفتن تعهدات بیش از حد خودداری کنید.

 

بیشتر بخوانید :  کمال گرایی و نشانه های کمال گرا بودن

پیامدهای-اهمال-کاری-چیست

 

پیامدهای اهمال کاری چیست؟

در اینجا به برخی از شایع ترین پیامدهای اهمال کاری اشاره می کنیم:

 1. استرس و اضطراب:

به تعویق انداختن کارها می تواند منجر به افزایش استرس و اضطراب شود. وقتی کارها را به تعویق می اندازیم، فشار روانی ناشی از آنها افزایش می یابد و احساس ناتوانی و غرق شدن در انبوهی از کارها می تواند ما را آزار دهد. این موضوع می تواند منجر به اختلالات خواب، تحریک پذیری و مشکلات تمرکز شود.

 1. کاهش عزت نفس:

عدم توانایی در انجام تعهدات و وظایف می تواند عزت نفس فرد را خدشه دار کند. وقتی بارها و بارها کارها را به تعویق می اندازیم و از آنها سرباز می زنیم، احساس شکست و ناتوانی می کنیم. این موضوع می تواند باعث شود که اعتماد به نفس خود را از دست بدهیم و به توانایی های خود ایمان نداشته باشیم.

 1. از دست دادن فرصت ها:

اهمال کاری می تواند منجر به از دست دادن فرصت های شغلی، تحصیلی و شخصی شود. وقتی کارها را به تعویق می اندازیم، ممکن است فرصت های مهمی را از دست بدهیم. برای مثال، ممکن است فرصت شغلی دلخواه خود را از دست بدهیم یا از دانشگاه مورد علاقه خود پذیرش نگیریم.

 1. مشکلات در روابط:

عدم پایبندی به تعهدات می تواند منجر به مشکلاتی در روابط با دوستان، خانواده و همکاران شود. وقتی کارها را به تعویق می اندازیم و به وعده های خود عمل نمی کنیم، اعتماد دیگران را از دست می دهیم و ممکن است باعث رنجش و ناراحتی آنها شویم. این موضوع می تواند به تنش و درگیری در روابط منجر شود.

 1. مشکلات سلامتی:

استرس ناشی از اهمال کاری می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند افسردگی، اضطراب و مشکلات خواب شود. همچنین، بی تحرکی و کمبود فعالیت بدنی که ممکن است در اثر اهمال کاری ایجاد شود، می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، چاقی و دیابت را افزایش دهد.

علاوه بر موارد ذکر شده، اهمال کاری می تواند پیامدهای منفی دیگری نیز داشته باشد، مانند:

 • کاهش بهره وری و کارایی
 • از دست دادن وجهه و اعتبار
 • احساس گناه و پشیمانی
 • انزوای اجتماعی

به یاد داشته باشید که اهمال کاری نه تنها می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، بلکه می تواند زندگی اطرافیان شما را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

با غلبه بر اهمال کاری و انجام به موقع وظایف خود، می توانید از بسیاری از این پیامدهای منفی جلوگیری کنید و به موفقیت های بیشتری در زندگی دست یابید.

اهمال-کاری-چیست

 

بیشتر بخوانید : درمان کمرویی و خجالت بودن آن

 

چگونه می توان بر اهمال کاری غلبه کرد؟

غلبه بر اهمال کاری کار آسانی نیست، اما با تلاش و پشتکار می توان بر آن غلبه کرد. در اینجا چند راهکار برای مقابله با اهمال کاری ارائه می دهیم:

 1. شناسایی علل:

اولین قدم برای غلبه بر اهمال کاری، شناسایی علل آن است. از خود بپرسید چرا کارها را به تعویق می اندازید؟ آیا از چیزی می ترسید؟ آیا انگیزه کافی ندارید؟ با شناسایی علل، می توانید راه حل های مناسبی برای آنها پیدا کنید.

 1. اهداف واقع بینانه تعیین کنید:

اهداف بزرگ و دست نیافتنی می توانند طاقت فرسا باشند و منجر به اهمال کاری شوند. به جای آن، اهداف کوچکتر و قابل دسترس تری را تعیین کنید که بتوانید به تدریج به آنها دست یابید. برای مثال، به جای اینکه هدف خود را “نوشتن یک رمان” قرار دهید، می توانید هدف خود را “نوشتن 500 کلمه در روز” قرار دهید.

 1. برنامه ریزی و اولویت بندی:

برای هر کاری که باید انجام دهید، برنامه ریزی کنید و وظایف خود را به ترتیب اهمیت اولویت بندی کنید. از لیست کارهای روزانه یا هفتگی استفاده کنید تا از مسیر خود خارج نشوید. همچنین می توانید از تکنیک ماتریس آیزنهاور برای اولویت بندی وظایف خود استفاده کنید.

 1. محیط کار خود را مرتب کنید:

محیط شلوغ و نامنظم می تواند تمرکز را دشوار کند و منجر به اهمال کاری شود. محیط کار خود را مرتب و تمیز نگه دارید تا بتوانید با تمرکز بیشتری کار کنید. وسایلی را که نیاز ندارید از روی میز خود بردارید و اسناد و مدارک خود را به طور مرتب در پوشه ها قرار دهید.

 1. به خودتان پاداش دهید:

هنگامی که به یکی از اهداف خود می رسید، به خودتان پاداش دهید. این کار به شما انگیزه می دهد تا به تلاش خود ادامه دهید و به اهداف بیشتری دست یابید. پاداش شما می تواند هر چیزی باشد که از آن لذت می برید، مانند یک غذای خوشمزه، یک فیلم یا یک کتاب جدید.

 1. از تکنیک های مدیریت زمان استفاده کنید:

تکنیک های مختلفی برای مدیریت زمان وجود دارد که می تواند به شما در غلبه بر اهمال کاری کمک کند. برای مثال، می توانید از تکنیک پومودورو استفاده کنید که در آن به مدت 25 دقیقه کار می کنید و سپس 5 دقیقه استراحت می کنید. یا می توانید از قانون 2 دقیقه استفاده کنید که در آن هر کاری را که کمتر از 2 دقیقه طول می کشد، بلافاصله انجام می دهید.

 1. از دیگران کمک بگیرید:

اگر در غلبه بر اهمال کاری به تنهایی مشکل دارید، از دیگران کمک بگیرید. می توانید با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا یک مشاور صحبت کنید. آنها می توانند به شما در شناسایی علل اهمال کاری و یافتن راه حل های مناسب برای آن کمک کنند.

 1. صبور باشید:

غلبه بر اهمال کاری زمان می برد و یک شبه اتفاق نمی افتد. صبور باشید و به خودتان سخت نگیرید. اگر در برخی از مواقع دوباره دچار اهمال کاری شدید، ناامید نشوید و به تلاش خود ادامه دهید.

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
روانپزشکی و روانشناسی بزرگسال، نوجوان و کودک
گروه تخصصی و فوق تخصصی ویان شامل مجموعه ای از روانپزشکان برگزیده در
حوزه های مختلف فوق تخصصی است .
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *