تماس با تمام بخش‌های گروه ویان

۰۲۱۹۱۰۰۷۳۹۳

واتس‌آپ برای ایرانیان مقیم سایر کشورها

۹۸۹۰۲۲۳۲۶۰۸۰

۹۸۹۳۳۰۶۲۰۹۱۱

لوگو به همراه اطلاعات ویان
گروه روانپزشکی ویان / کودک و نوجوان / بهترین کلینیک درمان استرس کودکان

درمان استرس در کودکان

یکی از مهم ترین عامل های استرس کودکان، تنش در خانه است. به عنوان مثال کودکان ممکن است از اختلافات خانوادگی، طلاق یا از دست دادن یکی از اعضای خانواده ناراحت شوند. گاهی اوقات حتی تغییرات شاد مانند خانه جدید یا وجود یک خواهر یا برادر جدید هم می تواند موجب ایجاد استرس در کودکان شود.

مدرسه نیز عامل دیگری از نگرانی های مکرر برای کودکان است. کودکان در سنین کمتر، به هنگام قرار گرفتن در کنار معلم یا در مورد دوست یابی دچار استرس می شوند. اما هر کدام از این عامل ها درمانی دارند. درمان استرس کودکان توسط مراکز روانشناسی خوب و معتبر کاملا تخصصی انجام می شود. اگر عامل اصلی استرس در کودک به موقع و در زمان مشخص شناسایی شود، قطعاً دوره درمان آن کوتاه تر خواهد بود. افرادی که به عنوان متخصص در درمان استرس کودکان فعالیت می کنند، با شناسایی به موقع عامل استرس موجب درمان این بیماری در کودکان می شوند.

 

استرس-در-کودکان

انواع استرس در کودکان

بر اساس تحقیقات، محققان استرس کودکان را به سه نوع مثبت، منفی و قابل‌ تحمل تقسیم بندی نموده اند. در نوع استرس مثبت، کودکان با حضور یک بزرگسال دلسوز می توانند در مقابله با عوامل استرس زا قوی تر باشند. این نوع استرس باعث تغییرات جزئی هورمونی در کودکان می شود. به طور مثال سبب افزایش ضربان قلب یا تغییر در سطح هورمون کورتیزول می گردد.

استرس قابل تحمل، ناشی از تجربیات نامطلوب است که ماهیت شدیدتری دارند. این نوع استرس ها کوتاه مدت هستند و می توان بر آنها غلبه نمود. برخی از نمونه های عوامل استرس قابل تحمل شامل اختلالات خانوادگی، تصادف و مرگ عزیزان می باشد.

برای درمان استرس کودکان در مقابله با استرس از نوع قابل تحمل، بهتر است با آنها همدردی نمود. استرس از نوع منفی و سمی، جزء استرس های مزمن و بیش از حد است که از توانایی کودک برای مقابله فراتر می رود. این نوع استرس در غیاب مراقبت حمایتی از بزرگسالان به وجود می آید. این نوع استرس، موجب آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن کودک می شود و منجر به کاهش سلامت جسمی و روانی آن در طول زندگی می گردد.

استرس سمی مزمن باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و حالت برانگیختگی در کودکان می شود. در این زمان، مغز آن ها تغییرات شیمیایی مختلفی را تجربه می‌ کند که منجر به بیش فعالی نیز می گردد. اگر درمان استرس کودکان به موقع و در زمان مناسب انجام شود، قطعاً از بیماری های احتمالی نیز پیشگیری می گردد.

 

بیشتر بخوانید : اجتماعی کردن کودک خجالتی

 

علائم استرس در کودکان را بشناسید

به منظور درمان استرس کودکان، ابتدا باید علائم آنها را شناسایی نمود. علائم استرس می توانند به شکل های مختلفی ظاهر شوند. تحریک پذیری و عصبانیت نشانه مهمی از استرس در کودکان است. کودکان اغلب مواقع کلماتی برای بروز احساساتشان ندارند و گاهی اوقات خلق و خوی بد آنها نشان دهنده استرسشان است.

کودکان و نوجوانانی که دارای استرس بیش از حد هستند، ممکن است به نسبت حالت معمول خود بحث برانگیزتر باشند. تغییر در رفتار هم علامت دیگری از بالا بودن میزان استرس است. ممکن است کودک خردسال که قبلا شنونده خوبی بوده است، به طور ناگهانی در بین حرف شما بازی کند و یا نوجوانی که در یک محدوده زمانی فعالیت بسیاری داشته است، اکنون تمایلی به ترک خانه نداشته باشد.

کودکان و نوجوانانی که مداوم احساس خستگی دائمی دارند یا خواب آن ها بیش از حد معمول است نیز، ممکن است دچار استرس باشند. کودکانی که تعهدات خود را فراموش می کنند یا بیش از حد معمول آنها را به تعویق می‌ اندازند، ممکن است دچار استرس باشد. نادیده گرفتن مسئولیت‌ ها نشانه مهمی از استرس در کودکان است. تغییرات در غذا خوردن و اغلب بیمار شدن، از علائم فیزیکی هستند که در کودکان دچار استرس دیده می شوند. اگر هر کدام از علائم در زمان بروز خیلی سریع شناسایی شوند، قطعا درمان استرس کودکان پروسه زمانی کوتاه تری خواهد داشت.

 

کاهش-استرس-کودکان

 

راهکارهایی برای درمان استرس کودکان

رو به رو شدن با عوامل استرس زا یک امر طبیعی در زندگی کودکان و بزرگسالان است. با ارائه راهکارهای مختلف می توان در جهت درمان استرس کودکان نیز گام‌ های موثری برداشت. مهمترین عامل برای درمان استرس کودکان، خوب خوابیدن است.

خواب برای سلامتی جسم و روح ضروری است. کارشناسان توصیه می کنند که کودکان ۶ تا ۱۲ ساله باید حدود ۹ الی ۱۲ ساعت در شبانه روز را بخوابند. بنابراین جهت درمان استرس کودکان خواب باید در اولویت باشد. ورزش هم یک فعالیت بدنی و کاهش دهنده استرس است. به منظور درمان استرس کودکان ورزش، به صورت روزانه و حدود ۶۰ دقیقه توصیه می شود.

صحبت کردن در مورد موقعیت های استرس، یکی از بهترین درمان استرس کودکان است. کودکان و نوجوانان می توانند با صحبت کردن در مورد موقعیت استرس خود، راه حل های کاهش دهنده آن را پیدا نمایند. اختصاص دادن زمانی برای سرگرمی و سکوت هم به درمان استرس آنها کمک می کند.

یکی دیگر از راهکارهای کاهش استرس در کودکان، گذراندن زمانی در طبیعت است. افرادی که در مناطق با سرسبزی بیشتر زندگی می‌ کنند، کمتر استرس می گیرند. نوشتن کتبی در مورد پریشانی های روانی موجب کاهش استرس می شود و علائم اضطراب را کاهش می دهد. بنابراین هنگامی که کودکان دچار استرس می شوند، با اجرای هر یک از راهکارهای ذکر شده، می توان موجب درمان استرس کودکان گردید.

 

درمان-استرس-کودکان2

والدین چگونه می توانند به درمان استرس کودکان کمک نمایند؟

والدین با اتخاذ تصمیمات درست، می توانند در جهت یافتن راهبردهای مدیریت استرس کودکان نقش مهمی داشته باشند. یکی از راهکارها و استراتژی های عالی برای درمان استرس کودکان، الگوی مقابله سالم است. والدین می توانند با کودکان در مورد نحوه برخوردشان با موقعیت های استرس زا، صحبت نمایند. والدین باید بگذارند تا بچه ها خود، مشکلشان را برطرف نمایند. برخی مواقع والدین برای حل مشکلات کوچک تلاش می کنند. در این زمان، فرصت یادگیری مهارت‌ های مقابله‌ ای سالم را از کودکان می‌ گیرند. بنابراین والدین باید اجازه دهند تا فرزندان مشکلات کم خطر را خود برطرف نمایند و با عوامل استرس زا کنار بیایند.

والدین در قبال ارتقا سواد رسانه‌ ای کودکان مسئول هستند. به دلیل اینکه امروزه کودکان زمان زیادی را در فضای مجازی سپری می‌ کنند، والدین باید مشکلات این فضا را برای آنها بازگو نمایند.

بعضی از مواقع عامل های استرس کودکان، وجود آزار و اذیت سایبری در فضای دیجیتال است. بنابراین والدین به جهت درمان استرس کودکان، باید سواد رسانه ای اجتماعی کودکان را افزایش دهند. والدین می‌ توانند روال های خانوادگی خود را تغییر دهند و محیطی آرامش بخش را برای درمان استرس آنها به وجود آورند. گوش دادن به صحبت های کودکان بدون اینکه انتقادی وجود داشته باشد، باعث می شود تا مشکل آنها از طریق صحبت کردن به راحتی حل شود. برای کاهش و درمان استرس کودکان، باید احساس ارزشمندی آنها تقویت شود. بنابراین از تشویق و محبت هم باید استفاده گردد.

 

بیشتر بخوانید : افزایش اعتماد به نفس کودک

 

بهترین مرکز برای درمان استرس کودکان

هنگامی که استرس کودکان بیش از حد افزایش پیدا می نماید، نیاز به مراجعه به روانشناس کودک است. روانشناس کودک هنگام کار با کودکان از طیف وسیعی از مهارت ها و رویه ها استفاده می نماید. امروزه کلینیک‌ های درمانی بسیاری در این زمینه فعالیت می کنند. کلینیک ویان نیز جزء معتبرترین مراکز روانشناسی کودک است. این مجموعه دارای کادری حرفه ای می باشد. تمامی روانشناسان کودک در این مجموعه، دارای درک کاملی از نیازهای روانشناختی کودکان هستند که برای درمان استرس کودکان راهکارهای عالی ارائه می دهند. همچنین این افراد از شرایط روانی و رفتاری موثر بر کودکان نیز، دانش تخصصی دارند. بنابراین والدینی که نگران استرس بیش از حد کودکان خود هستند، با مراجعه به این کلینیک روانشناسی می‌ توانند جهت درمان استرس کودکان خود اقدام نمایند.

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *