تماس با تمام بخش‌های گروه ویان

۰۲۱۹۱۰۰۷۳۹۳

واتس‌آپ برای ایرانیان مقیم سایر کشورها

۹۸۹۰۲۲۳۲۶۰۸۰

۹۸۹۳۳۰۶۲۰۹۱۱

لوگو به همراه اطلاعات ویان
گروه روانپزشکی ویان / مشاوره روانشناسی / مشاوره ازدواج در تهران

مشاوره ازدواج در تهران توسط بهترین دکتر مشاور ازدواج

مشاوره ازدواج چیست؟

ازدواج یکی از سخت ترین و مهمترین تصمیم های زندگی برای هر انسانی است. در واقع شما با ازدواج کردن فردی را برای تمام عمر خود انتخاب می نمایید. رفع نیازها، شادی ها، سختی ها و تمام اتفاقات مهم زندگی شما در کنار فردی می گذرد که او را به عنوان همسر انتخاب نموده اید. مشاوره ازدواج یکی از ابزارهای مهم برای تشخیص بهتر زوجین و انتخاب صحیح می باشد.

انتخاب همسر در صورتی با موفقیت همراه خواهد بود که کاملا عاقلانه انجام شود. قطعا در اطرافیان خود افرادی را مشاهده نموده اید که با اتکا به احساسات یک انتخاب غیر منطقی انجام داده اند و بعدا مشکلات بسیاری را تجربه نموده اند. بررسی موارد مختلف در هنگام ازدواج می تواند از پیش آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری نماید.

انجام مشاوره ازدواج توسط یک فرد حرفه ای و متخصص کمک بزرگی برای انتخاب درست می باشد. توصیه می شود حتما قبل از تصمیم جدی و ایجاد رابطه ی عمیق با طرف مقابل حتما مشاوره های لازم را دریافت نمایید. حتی در مواردی ممکن است مشاور پیشنهاد دهد تا زوجین چند ماه را برای آشنایی اختصاص دهند. ازدواج سریع و بی فکر در آینده باعث به وجود آمدن اختلافات بسیار و تباه شدن عمر می گردد.

 

 

 

 

دلائلی که می توانند سازگارانه باشند و یک ازدواج موفق معمولا بر اساس آنها شکل می گیرد:

 • سلامت و امنیت بیشتر
 • تجربه عشق و صمیمیت
 • داشتن شریک و همراه در زندگی
 • ارضاء نیازهای عاطفی- روانی
 • افزایش شادی و خشنودی

دلائلی که نباید برای ازدواج استفاده کرد:

 • حل مشکلات ارتباط های قبلی
 • اثبات موضوع مشخصی
 • فشار اطرافیان
 • ترس از تنهایی
 • به دلیل مادیات
 • به دلیل مهاجرت

 

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

معمولا در کشور ما ازدواج بصورت سنتی و یا آشنایی دختر و پسر با یکدیگر انجام می شود. زمانی که دختر و پسر به هدف ازدواج با یکدیگر صحبت می کنند آشنایی نسبی بوجود می آید اما باید توجه داشت که در این شرایط معمولا بر روی تمامی موارد مهم و تاثیرگذار در زندگی بحث نمی شود.

در بسیاری از مواقع نیز شخص سعی می کند بهترین خصوصیات را در هنگام آشنایی مطرح و یا به نمایش بگذارد در صورتی که ممکن است در زندگی شخصی یا خانوادگی خود مسائل، اختلالات و مشکلات بسیاری وجود داشته باشد. به همین جهت پیشنهاد می شود حتما قبل از ازدواج اقدام به مراجعه برای مشاوره ازدواج نمایید.

به این دلیل که مشاور روانشناس اغلب مواردی را بررسی و مطرح می نماید که در زندگی مشترک نقش ویژه ای دارند. یکی از بهترین روشهایی که روانشناسان بکار می گیرند بهره گیری از برخی تست های شخصیتی که دارای اعتبار و پایایی هستند می باشد که تا حدی زیادی اختلالات شخصیتی و روانی طرفین را مشخص می کند.

 

دکتر-مشاوره-ازدواج-در-تهران

 

7 فایده مشاوره قبل از ازدواج در تهران

 1. تشخیص نقاط قوت زوجین و رشد آن
 2. بررسی ویژگی های شخصیتی
 3. تقویت مهارت های ارتباطی
 4. حل تعارضات و مشکلات و کاهش استرس
 5. بررسی گذشته و تاریخچه خانوادگی هر یک
 6. بررسی مسائل مالی
 7. بیان اهداف شخصی، زوجی و خانوادگی

 

 

مراحل مشاوره روانشناسی ازدواج

مشاوره روانشناسی ازدواج ممکن است به صورت فردی یا گروهی ارائه شود. در هر حالت، مراحل زیر معمولاً برای مشاوره روانشناسی ازدواج پیشنهاد می شود:

۱. جمع آوری اطلاعات: در این مرحله، مشاور، اطلاعات مربوط به مشتریان خود (یعنی زوجین) را جمع آوری می کند، مانند تاریخچه زندگی، تجربیات قبلی، وضعیت فعلی زندگی و مسائل ازدواجی.

۲. تشخیص مسائل: پس از جمع آوری اطلاعات، مشاور برای شناخت مسائل و احتمالاً دغدغه هایی که برای زوجین وجود دارد، از سوالات مختلفی استفاده می کند.

۳. تعیین اهداف: با توجه به مسائل شناسایی شده، مشاور در این مرحله با زوجین هدف خود را برای مشاوره تعیین می کند.

۴. ارائه راه حل ها: با توجه به هدف های تعیین شده، مشاور راه حل هایی برای مسائل و دغدغه های زوجین ارائه می دهد.

۵. اجرای راه حل ها: پس از ارائه راه حل ها، مشاور با زوجین به منظور اجرای آن ها همکاری می کند و نتایج را پیگیری می کند.

بسته به نیاز و شرایط زوجین، مشاور ممکن است به مراحل دیگری نیز بپردازد.

 

سوالات مطرح شده در مشاوره ازدواج در تهران

سوالات بسیاری در یک مشاوره ازدواج مطرح می گردد. در زیر مهم ترین سوالات را ذکر می کنیم. آیا از لحاظ فرهنگی در یک سطح هستید؟ آیا اعتقادات دینی و مذهبی یکسانی دارید؟ آیا از لحاظ مالی در یک سطح قرار دارید و بعد از ازدواج توانایی رفع نیازهای مالی خودتان را دارید؟

آیا از لحاظ ظاهری و عاطفی علاقه ی قابل قبولی وجود دارد؟ آیا سطح نیاز و مزاج جنسی در دو طرف یکسان می باشد؟ این سوالات از جمله سوالات بسیار مهم در مشاوره ازدواج می باشد که حتما باید جواب های قانع کننده ای را به آن ها داد.

وجود تفاوت بسیار زیاد در هر یک از موارد بالا می تواند در آینده مشکلات بسیاری را در زندگی مشترک به وجود آورد. در مواردی طرفین احساس و علاقه ی کافی را نسبت به یکدیگر ندارند و تنها به دلیل مصلحت خانواده ها راضی به ازدواج شده اند.

عدم وجود علاقه ی عاطفی در زندگی مشکلات فراوانی را به وجود خواهد آورد. رابطه عاطفی و جنسی دو موضوع بسیار مهم در زندگی مشترک به حساب می آید. وجود حس خوب و علاقه بین زوجین زندگی پایدار و شادی را به وجود می آورد. به طور کلی جواب دادن و سنجیدن هر یک از موارد ذکر شده می تواند تاثیر بسیار زیادی را در موفقیت زندگی مشترک داشته باشد.

مشاوره ازدواج و کمک گرفتن از یک مشاور متخصص می تواند تاثیر بسیار زیادی را در انجام یک ازدواج موفق داشته باشد. البته سوالات بسیار دیگری نیز در مشاوره ازدواج مطرح می گردد.

 

مشاوره-ازدواج-در-تهران

 

بررسی افراد از لحاظ فرهنگی

یکی از موارد بسیار مهم و مورد توجه در مشاوره ازدواج بررسی سطح فرهنگ زوجین و میزان هماهنگی آن می باشد. هر خانواده ای بر اساس ارزش ها و باورهای خود فرهنگ متفاوتی را دارد. جنبه های مختلفی وجود دارد که حتما باید هر یک از آن ها را به دقت بررسی نمود.

به طور مثال فرض کنید شما در خانواده ای بزرگ شده اید که ارزش های دینی و مذهبی جایگاه ویژه ای در آن دارد. خواندن نماز، گرفتن روزه و رعایت حجاب از ارزش های بسیار مهم خانواده است. در صورتی که طرف مقابل فرد مذهبی نباشد و انجام امور دینی هیچ جایگاهی در زندگیش نداشته باشد احتمالا در آینده با اختلاف نظر و مشکلات بسیاری روبرو خواهید شد.

یا در مثال دیگری فرض کنید یک آقا که اصلا اهل تجمل نیست و فرهنگ تجمل گرایی در خانواده او وجود نداشته با خانمی ازدواج کند که مادیات و تجمل یکی از ارزش های اصلی او و خانواده اش است. این خانم و آقا قطعا در آینده مشکلات بزرگی در زندگی خواهند داشت. خانمی که اعتقاد به تجمل گرایی دارد همیشه منتظر یک زندگی بسیار شیک و لاکچری خواهد بود و از طرف دیگر این موضوع هیچ جایگاه و ارزشی برای آقا نخواهد داشت.

بنابراین وجود فرهنگ و ارزش های متضاد در بین زوجین می تواند سبب ایجاد مشکلات و آسیب های جدی در زندگی مشترک شود. توصیه می شود آنالیز دقیقی را درباره ی ارزش های دو خانواده انجام دهید.

 

چه زمانی باید به مرکز مشاوره ازدواج مراجعه کرد؟

زمان مناسب برای مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج ممکن است متفاوت باشد، اما در کل می توان گفت که برای جلوگیری از بروز مشکلات بزرگتر و تقویت روابط زوجین، بهتر است در زمان ابتدایی زندگی مشترک به مرکز مشاوره ازدواج مراجعه شود.

در علاقه به ازدواج و قصد داشتن زندگی مشترک، مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج می تواند باعث بهبود وضعیت رابطه و پیشگیری از بروز مشکلات شود. همچنین در صورت بروز مشکلات در زندگی مشترک، مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج می تواند کمک کند تا این مشکلات حل شوند و رابطه مجدداً تقویت شود.

همچنین، مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج در هر زمانی که زوجین احساس نیاز به راهنمایی و پشتیبانی می کنند، مناسب است. در نهایت، هدف اصلی مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج، بهبود کیفیت زندگی مشترک زوجین است و هر زمانی که برای آن احساس نیاز شود، مراجعه به مرکز مشاوره می تواند مفید باشد.

 

چه زوج هایی نتیجه بهتری از مشاوره ازدواج گرفته اند ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده المان های زیر به شما کمک می کند تا متوجه شوید مشاوره ازدواج برای شما نتیجه بخش خواهد یا خیر . اگر المان های زیر را دارید، احتمال نتیجه بخشی مشاوره قبل از ازدواج بر روی شما بیشتر است :

– زوج های جوان

-زوج هایی که هنوز عاشق همدیگر هستند

-زوج هایی که پذیرش درمان و تغییر را دارند

-زوج هایی که عیب های خود را می بینند

 

مشاوره ازدواج در تهران بر چه زوج هایی تاثیر کمتری را خواهد داشت ؟

اگر موارد  زیر را بیشتر در خود می بینید؛ احتمال تاثیر گذاری مشاوره ازدواج بر روی شما کمتر است. این جمله به این معنا نمی باشد که باید از زندگی مشترک خود دست بکشید اما باید انتظارهای واقع بینانه ای داشته باشید.

-زوج هایی که زمان خیلی طولانی از مشکلشان می گذرد.

-زوج هایی که طلاق گرفته اند.

-زوج هایی که رابطه خود را از دست رفته می دانند

-ازدواج با کسانی که معتاد به مواد مخدر، الکل و پورنوگرافی و … می باشند.

 

 

بهترین-دکتر-مشاور-ازدواج-در-تهران

 

بیشتر بخوانید : زوج درمانگر خوب

 

بهترین دکتر و مرکز مشاوره ازدواج در تهران

در صورتی که قصد پیدا کردن بهترین دکتر مشاور ازدواج در تهران را دارید حتما باید تحقیقات لازم و کافی را درباره ی مرکزمشاوره ازدواج  و پزشک مورد نظر انجام دهید. مشورت و انجام مشاوره ازدواج با یک فرد متخصص از اهمیت بسیاری برخوردار است.

متاسفانه برخی از مراکز نامعتبر با انجام مشاوره های نادرست افراد را در مسیر غلط قرار می دهند. قبل از انجام هر مشاوره ای حتما از تخصص و اعتبار کلینیک اطمینان حاصل نمایید. کلینیک ویان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز مشاوره در تهران است که می توانید با خیال راحت مشاوره ازدواج خود را در آن انجام دهید. تمامی پزشکان و مشاوران این مجموعه با انجام مشاوره ی حرفه ای کمک بزرگی را برای انتخاب و ازدواج شما خواهند نمود.

متاسفانه بسیاری از زوجین موضوع مشاوره قبل از ازدواج را جدی نمی گیرند و این کار را اتلاف وقت و هزینه می دانند. باید توجه داشته باشید که در ابتدای ازدواج و زندگی افراد با هیجان زیاد توانایی مشاهده موارد متضاد را ندارند. به اصطلاح همه چیز را گل و بلبل می بینند

بعد از گذشت حدود شش ماه از رابطه شخصیت واقعی هر کس پدیدار می شود. زوجین بعد از چندین ماه موارد پنهان و منفی فرد مقابل خود را مشاهده می نمایند و تازه از ایجاد رابطه و ازدواج پشیمان می گردند. در صورتی که مشاوره ازدواج در همان ابتدای کار تمامی تفاوت ها و تضاد ها را به زوجین نشان می دهد. این آگاهی سبب می شود تا انتخاب به درستی انجام شود.

 

 

سوالات متداول شما در رابطه با مشاوره ازدواج در تهران

1-چه انتظاراتی می توانیم از مشاوره ازدواج داشته باشیم؟

انتظار شما از مشاوره ازدواج، وابسته به مشکل یا هدفی است که برای آن از مشاور کمک می گیرید. به صورت کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که در روند جلسات، شاهد تقویت پیوند زناشویی، درک بهتر از یکدیگر و مشکلات و همچنین بینشی مشترک برای حل تعارضات باشید.

 

2-جلسات مشاوره ازدواج به چه صورت برگزار می شود؟

جلسات مشاوره ازدواج اغلب به صورت حضوری و با حضور هر دو همسر آغاز می شود و اگر مشاور شما نیاز به جلسات فردی برای زوجین را تشخیص داد، روند مشاوره به صورت فردی یا ترکیبی از جلسات فردی و جمعی خواهد بود.

 

3- چه مدت باید مشاوره ازدواج داشته باشیم؟

مشاوره ازدواج اغلب کوتاه مدت است. ممکن است شما فقط به چند جلسه در زمان بحران نیاز داشته باشید. یا ممکن است چندین ماه به مشاوره ازدواج احتیاج داشته باشید، به خصوص اگر رابطه شما دچار تنش­ های بسیاری شده است. مانند روان درمانی فردی، شما معمولاً هفته ای یک بار به مشاور ازدواج مراجعه می کنید.

 

4- آیا در مشاوره ازدواج حضور خانواده دو طرف الزامی است؟

در صورتی که خانواده ها با ازدواج آن دو نفر مخالفت داشته باشند، در جلسات پایانی از آن ها دعوت می شود تا علت مخالفتشان را با مشاور در میان بگذارند و در صورت سازگاری دو فرد، مشاور دلایل سازگاری آن دو را برای خانواده ها بازگو کرده و به اطلاع می رساند که ازدواج این دو نفر از نظر روانشناسی بلامانع است.

 

5- آیا می توان از مشاوره ازدواج برای بهبود رابطه جنسی با همسرمان کمک گرفت؟

مشاور روانشناس می تواند کمک بسیار شایانی به بهبود رابطه جنسی شما با همسرتان بکند . روانشناس از شما و شریک زندگی تان یک شناخت کامل پیدا می کند و به ریشه یابی موضوع می پردازد . سپس به هر کدام از شما کمک می کند که رفتارتان را اصلاح کنید. شما اگر با سرد مزاج بودن همسرتان مشکل دارید باید بدانید که کمک گرفتن از یک مشاور باتجربه و با سواد بسیار سودمند خواهد بود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *