تماس با تمام بخش‌های گروه ویان

۰۲۱۹۱۰۰۷۳۹۳

واتس‌آپ برای ایرانیان مقیم سایر کشورها

۹۸۹۰۲۲۳۲۶۰۸۰

۹۸۹۳۳۰۶۲۰۹۱۱

لوگو به همراه اطلاعات ویان
گروه روانپزشکی ویان / کودک و نوجوان / مشاوره کودک و نوجوان در سعادت آباد تهران

مشاوره کودک و نوجوان در بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان در سعادت آباد تهران

  مشاوره فرایندی است که بر روی خردسالان، نوجوانان معمولی و نوجوانان مبتلا به یک یا چند آسیب روانی تمرکز می کند. همچنین به افرادی که دچار آسیب شده اند و یا در محیطی ناکارآمد یا استرس زا قرار دارند کمک می کند تا خودشان را بیشتر شناخته و بر عوامل ناکارآمد غلبه کنند. در این مقاله از مشاوره کودک و نوجوان بیشتر خواهیم گفت.

 

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

مشاوره در مطب روانشناس یا مشاور نوعی درمان ذهن و روان است. این افراد وظیفه دارند تا بر کودکان خردسال، نوجوانان معمولی و نوجوانان مبتلا به یک یا چند بیماری روانی تمرکز کنند. همچنین به افرادی که دچار آسیب شده اند و یا در محیطی ناکارآمد یا استرس زا قرار دارند کمک می کنند تا خودشان را بیشتر شناخته و بر عوامل ناکارآمد غلبه کنند.

 

علت نیاز به مشاوره کودک و نوجوان در سعادت آباد تهران

کودکان و نوجوانان، مانند بزرگسالان، به تراپی و تراپیست نیازمندند. تراپیست به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا علل ناراحتی خود را تشخیص دهند، ترفندهای درخواست کمک و ابراز احساسات را تقویت کرده و توانایی های حل مسئله را افزایش دهند.

والدین ممکن است در زمینه تربیت کودک، تخصص و تجربه کافی نداشته و دست به روش های غیر اصولی برای تربیت فرزند خود بزنند. متاسفانه استفاده از راهکارهای نامناسب تربیتی توسط پدر و مادران، ضربه سنگینی از لحاظ روحی و حتی جسمی به کودکان می زند. بعضاً تنبیه های غیر اصولی در زمان خردسالی و کودکی می تواند موجب بروز اختلالاتی همچون لجبازی، پرخاشگری، جویدن ناخن و … گردد. این لطمه ها در صورت عدم درمان، در دوران بزرگسالی به شکل ناهنجاری های روحی و حتی بزهکاری های اجتماعی نمود پیدا می کنند.

به همین علت کمک گرفتن از متخصصین در این زمینه می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در دوران حساس کودکی باشد.تنبیه بدنی و رفتاری از شیوه های غلط تربیتی والدین است.

 

چرا باید کودک یا نوجوانم را به مشاوره بفرستم؟

کودکان مانند بزرگسالان هستند. آنها نیز ممکن است درگیر استرس شوند. به عنوان مثال، استرس های رایج برای کودکان شامل مسائل مدرسه و خانواده است. تکالیف زیاد یا دشوار، اضطراب امتحان، فشار همسالان، قلدری و مشکلات یادگیری از جمله عوامل استرس زا در محیط مدرسه قلمداد می شوند. همچنین مشاجره والدین، ​​طلاق، نقل مکان خانه، خواهر و برادر جدید، بیماری، مرگ، یا از دست دادن عزیزان و مهاجرت از جمله مسائل استرس زا در محیط خانواده می باشند. مشاوره کودک و نوجوان به فرد کمک می کند تا در صورت برخورد با این مسائل آنها را مدیریت کرده و تعارضات را حل و فصل نماید.

علاوه بر این، بروز هرگونه تغییر در رفتار فرزند شما، (به عنوان مثال: بی توجهی، مشاجره، کناره گیری) یا بروز احساساتی چون (افسردگی، عصبانیت، نگرانی مداوم و استرس) ممکن است نشانه نیاز او به کمک باشد. در صورت مشاهده چنین مسائلی گرفتن یک وقت مشاوره کودک و نوجوان می تواند بهترین کار ممکن، قلمداد شود.

بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان

بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان

 

هدف مشاوره کودک و نوجوان در سعادت آباد تهران

از مشکلی به مشکل دیگر، اهداف متفاوت می باشند. اما بطور کلی کاهش علائم ناراحتی و بهبود روابط اجتماعی و عاطفی فرد و همچنین افزایش استفاده از مهارتهای ارتباطی موثر از جمله اهداف مشاوره کودک و نوجوان قلمداد می شوند.

 

مشاوران کودک چه کسانی هستند؟

مشاوران افرادی هستند که قادرند سلامت روان را از بیماری روان تشخیص دهند. آنها آموزش دیده اند تا شرایط را آنالیز کرده و اطلاعات مفیدی را در مورد شرایط اجتماعی، عاطفی و سلامت روانی کودک و نوجوان ارائه دهند. لازم به ذکر است که در اکثر مواقع این مشکلات شاید برای نزدیک ترین افراد یا والدین کودک یا نوجوان قابل درک و یا مشاهده نباشد. آنجاست که مشاوران وارد می شوند.

این افراد از علم و تخصص کافی برای تشخیص، شناسایی، آنالیز، و درمان رنج وسیعی از بیماری های روان برخوردارند.

به طور کلی، این افراد، که گاهی اوقات به عنوان درمانگر یا روانشناس کودک معرفی می شوند (بسته به سطح تحصیلات و مجوز) آموزش های کافی را دیده اند  تا در ناخودآگاه کودکان وارد شوند، بنابراین یک مشاور کودک و نوجوان خوب می تواند به او در فهم آنچه در ناخودآگاه، بدن و زندگی اش جریان دارد کمک کند.

روانشناس-کودک

مشاوره کودک و نوجوان، و حل مسائل اجتماعی، عاطفی و ناراحتی های روانی کودک در بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان

 

وظایف مشاور کودک و نوجوان چیست؟

خدماتی که مشاوران کودک و نوجوان، ارائه می دهند طیف گسترده ای دارد. در واقع این افراد بایستی بتوانند به فرزندان شما کمک کنند تا مشکلاتشان را حل نمایند. آنها باید با کودک یا نوجوان ارتباط مثبت برقرار نمایند و به او بفهمانند که از سرگیری یک زندگی شاد، بعد از اتمام این جلسات به راحتی ممکن است. این نکته را نیز بایستی درک نمود که کودکان و نوجوانان ممکن است مشکلات خودشان را با والد یا والدین در میان نگذارند. عدم علاقه به والدین دلیل این کار نیست. بلکه دلیل این است که آنها نمی خواهند شما را سرخورده کنند.

در این جا حضور یک فرد آموزش دیده ضروری به نظر می رسد. او به فرزند کمک میکند تا مسائلی که تجربه می کند را به درستی آنالیز کرده و آن را تحلیل نماید. لازم به ذکر است که اگر این مشکلات مرتفع نگردند ممکن است کودک در بزرگسالی ضربه بدی ببیند.

از اینرو درمان این آسیب ها جدی است چرا که وقتی مسائل اجتماعی، عاطفی و ناراحتی های روانی کودک بدون درمان رها شوند،  این می تواند بر مراحل پیشرفت او تاثیر منفی بگذارد. مهمتر از همه، عدم درمان مسایل در دوران کودکی می تواند باعث بروز مشکلات در دوران بزرگسالی شود. با این حال، به خاطر داشته باشید که این افراد در هر سنی، (از کودکان دوسال به بالا و دبستانی تا نوجوانان)، با بهره بردن از جلسات مشاوره می توانند درک بهتری نسبت به خود و جهان پیرامونشان داشته باشند.

در نهایت، این نوع تراپی به کودکان کمک می کند تا با احساسات خود آشناتر گردند، بنابراین به مدد مشاوران، کودکان می توانند بدون ترس، سردرگمی، اضطراب یا ضربه، زندگی طبیعی و سالمی داشته باشند. خبر خوب این است که شما با بهره مندی از خدمات مشاوره می توانید تاثیر به سزایی بر رشد فرزندتان داشته باشید.

لازم به ذکر است در روزگار امروز، که زمان به سرعت در حال حرکت است و همه چیز در دنیای مجازی قابل استحصال می باشد. میتوان از مشاوره آنلاین کودک و نوجوان نیز بهره برد.

 

آیا همانگونه که مشاور با افراد بزرگسال صحبت می کند. در کودکان نیز درمان با کلام قابل انجام است؟

پاسخ به این سوال هم مثبت است و هم منفی است. اگرچه صحبت در فرآیند درمان دخیل است، اما درمان کودک یا نوجوان شامل فعالیتها، و بازی ها نیز هست. لذا برای مشاور مهم است که با کودک یا نوجوان در تعامل پایدار باشد. پس وی هم با کودک یا نوجوان صحبت می کند و هم میتواند فعالیت های فیزیکی مختلفی را با او به انجام برساند.

 

آمادگی‌های مورد نیاز برای ویزیت روانشناس کودک و نوجوان

جهت جلسه مشاوره کودک و نوجوان، لازم است والدین مراجع حضور داشته باشند. همچنین در صورت امکان گزارش کتبی از مهد کودک یا مدرسه تهیه شده باشد. والدین باید دفتر نقاشی، دفتر مشق و دفتر دیکته مراجع را با خود بیاورند. همینطور اگر فیلمی از رفتارهای کودک در منزل گرفته‌اند جهت ارزیابی بسیار ارزشمند است.

ممکن است درمانگر، والدین را جداگانه ملاقات کند و گاه در صورت مشاهده اختلاف بین پدر و مادر، ارزیابی زوج یا ارجاع به خانواده ‌درمانگر نیاز باشد. اگر مراجع نوجوان باشد، دکتر روانشناس نوجوان باید زمانی را به مصاحبه با وی به صورت مجزا اختصاص دهد.

بهتر است پدر و مادر مشکلات رفتاری فرزندشان را به صورت موردی یادداشت کنند تا موردی را از قلم نیاندازند. همچنین واکنش‌های پدر و مادر در مورد رفتارهای کودک یا نوجوان میبایست صادقانه با درمانگر در میان گذاشته شود تا در صورت وجود نقایص سبک فرزندپروری، جهت آموزش ارجاع به متخصص مربوطه صورت گیرد.

 

مشاوره-کودک-نوجوان

 

بازی با کودک یا نوجوان چگونه انجام می شود؟

قطعا برای کودکان یا نوجوانان دشوار است که منابع ناراحتی خود را تشخیص داده و یا احساسات خود را به صورت شفاهی بیان کنند. بنابراین، به جای آنکه کودک یا نوجوان را در دنیای بزرگسالان مجبور به صحبت کنیم، از طریق بازی و فعالیت های فیزیکی به آنها کمک می کنیم تا هم خودشان را بشناسند و هم مشکلاتشان را رفع و رجوع نمایند. لذا روانشناس یا مشاور، از طریق فرایند بازی روی شناسایی مشکل، حل مشکل و مهارت های ارتباطی کار می کند.

تمرکز در این مرحله ایجاد یک فضای امن برای کودک یا نوجوان است تا درک بهتری از خود داشته باشد و در این محیط امن روابط خود را با خانواده و دیگران بهبود بخشد.

در این مقاله از نقش مشاوره کودک و نوجوان بر افزایش کیفیت زندگی این افراد گفتیم. لازم به ذکر است کلینیک روانشناسی و روانپزشکی ویان به عنوان بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران می تواند در این زمینه بهترین و ارزشمندترین خدمات را به شما ارائه نماید.

 

 

 

این مطالب نیز ممکن است برایتان مفید باشد

 

بهترین مشاور ازدواج در تهران

بهترین مشاور خانواده در تهران

 بهترین دکتر درمان استرس در تهران

بهترین دکتر درمان وسواس در تهران

بهترین دکتر درمان افسردگی در تهران

بهترین مرکز  درمان اختلال دوقطبی

درمان قطعی اختلال پانیک

درمان بیش فعالی کودکان

بهترین دکتر مشاور ازدواج  در تهران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *