تماس با تمام بخش‌های گروه ویان

۰۲۱۹۱۰۰۷۳۹۳

واتس‌آپ برای ایرانیان مقیم سایر کشورها

۹۸۹۰۲۲۳۲۶۰۸۰

۹۸۹۳۳۰۶۲۰۹۱۱

لوگو به همراه اطلاعات ویان

مواد محرک

مواد مخدر معمولا در چند دسته ی بزرگ دسته بندی می شوند که یکی از آنها “محرک ها” هستند.معروف ترین محرک ها مت آمفتامین(شیشه) وکوکایین هستند. مواد محرک عمده ی اثرشان را در مغز از طریق ناقل های شیمیایی دوپامین و نورآدرنالین اعمال می کنند، بنابراین علاوه بر ایجاد سرخوشی و لذت موجب بالا رفتن هوشیاری هم می شوند. شاید به دلیل همین افزایش دوپامین است که محرک ها در ابتدای مصرف معمولا موجب افزایش میل جنسی می شوند؛ البته در مصرف طولانی مدت احتمال بروز اختلالات جنسی هم زیاد است. یکی از اثرات افزایش این ناقل های شیمیایی در اثر محرک ها می تواند کاهش اشتها باشد. به همین دلیل یکی از دلایل سوی مصرف آنها هم همین است. همچنین دیده شده بعضی از داروهای لاغری متفرقه حاوی این مواد(عمدتا شیشه) هستند.

 

انواع مواد محرک

کوکایین

خواستگاه این ماده آمریکای جنوبی و از نوعی گیاه کاکتوس است. اثرات روانی کوکایین شامل سرخوشی، افزایش اعتماد به نفس، افزایش میل جنسی، پرخاشگری، بدبینی و گاهی توهم و هذیان هستند. اثرات جسمی کوکایین شامل افزایش ضربان قلب، فشارخون و دمای بدن هستند. با توجه به تاثیرات گفته شده، بیش مصرف(اوردوز) کوکایین می تواند موجب سکته مغزی یا قلبی و همچنین تشنج بشود. اوردوز این ماده می تواند بسیار خطرناک باشد خصوصا که این ماده اغلب همراه مواد دیگری مثل الکل مصرف می شود. مصرف مزمن این ماده می تواند موجب شود افراد همیشه پرخاشگر یا مضطرب باشند.

 میزان تاثیر کوکایین از فرد به فرد بسیار متفاوت است و مقداری که برای یک فرد ایجاد سرخوشی می کند می تواند برای دیگری کشنده باشد. حتی مشاهده شده که میزان تاثیر آن در زمان های مختلف روی یک فرد هم متفاوت است و مقداری که زمانی به راحتی توسط بدن فرد تحمل شده است، می تواند در زمان دیگر موجب اوردوز شود.

 

مت آمفتامین(شیشه)

مصرف این ماده در کشور ما بیشتر از سایر مواد محرک شیوع دارد. این ماده یکی از پرعارضه ترین مواد است. همانطور که درمورد کوکایین گفتیم، مصرف شیشه هم می تواند با افزایش دوپامین و نورآدرنالین موجب افزایش توجه و تمرکز و هوشیاری و کاهش خواب شود. سایر اثرات این ماده عبارتند از:افزایش انرژی، سرخوشی، بی اشتهایی، افزایش ضربان قلب و افزایش میل جنسی(بیشتر در اوایل مصرف).

احتمال بروز جنون(توهم و هذیان) در اثر این ماده نسبتا شایع است. متاسفانه در موارد زیادی این علایم بعد از قطع مصرف ماده ادامه پیدا می کنند و فرد مجبور می شود مدت های طولانی داروهای ضدجنون مصرف کند. این ماده بیشتر از کوکایین خطر پرخاشگری را بالا می برد.

بیش مصرف آن می تواند همراه با خطر سکته مغزی و قلبی باشد. ارزان بودن و شیمیایی بودن این ماده موجب می شود میزان تاثیر آن غیرقابل پیش بینی باشد که این با افزایش خطرات ناشی از این ماده همراه است. 

با مصرف طولانی مدت به مرور زمان سلول های مغز گیرنده ی دوپامین خود را کاهش می دهند و بنابراین برای رسیدن به اثر مشابه فرد ناچار می شود میزان مصرف را بالا ببرد. متاسفانه گاهی این حالت با ترک ماده هم از بین نمی رود و چون دوپامین یکی از اصلی ترین ناقلین شیمیایی در مسیر لذت است، افراد گزارش می کنند که بعد از ترک از هیچ چیز لذت نمی برند.روان درمانی و دارودرمانی می تواند در ترک مواد محرک بسیار کمک کننده باشد. 

 

 

نشانه های مصرف مواد محرک

 مهم است که توجه داشته باشید که این نشانه‌ها تنها مجرد حدس‌های ممکن هستند و برای تشخیص دقیق، به مشاوره و تشخیص حرفه‌ای نیاز است.

 1. تغییرات رفتاری: شخصی که مواد محرک مصرف می‌کند ممکن است تغییرات شدیدی در رفتار خود نشان دهد. این شامل افزایش هیجان و تحریک، رفتار بی‌قاعده و غیرقابل پیش‌بینی، خشونت و خشم ناگهانی و افزایش ریسک‌پذیری می‌شود.
 2. تغییرات عاطفی و روانی: مصرف مواد محرک می‌تواند منجر به تغییر در وضعیت عاطفی و روحی شخص شود. این شامل احساسات غمگینی یا وحشت، اضطراب شدید، خوداعتقادی کاهش یافته، افکار مربوط به مواد محرک و بی‌اشتهایی و خواب ورزیدن ناکافی است.
 3. تغییرات فیزیکی: مصرف مواد محرک ممکن است باعث تغییرات فیزیکی قابل توجهی در شخص شود. این شامل افزایش قلبی و فشارخون، افزایش انرژی و بی‌قراری بیش از حد، کاهش اشتها و وزن، چشمان خشک و همچنین لرزش و رفتارهای حرکتی ناپایدار می‌شود.
 4. تغییرات اجتماعی و شخصی: فرد ممکن است به صورت مستمر به دنبال مواد محرک باشد و از اعتیاد به آن‌ها رنج ببرد. این منجر به تغییرات در روابط اجتماعی و خانوادگی، کاهش تمرکز و عملکرد کاری، مشکلات مالی و قانونی و اختلال در خواب و تغذیه می‌شود.

با این حال، لازم به ذکر است که تشخیص نهایی در مورد مصرف مواد محرک توسط متخصصین صحت روانی و اعتیاد صورت می‌گیرد. در صورتی که شما یا کسی در اطرافتان با مواد محرک مشکل دارید، بهتر است کمک حرفه‌ای از جانب روانشناسان و متخصصین مربوطه بخواهید.

 

انواع-مواد-محرک

عوارض مصرف مواد محرک

مصرف مواد محرک در طول مدت زمان طولانی و به میزان بالا ممکن است عوارض جدی در بدن و ذهن ایجاد کند. مهمترین عوارض مصرف مواد محرک عبارتند از:

 1. سلامت روانی: مصرف مواد محرک می‌تواند به اختلالات روانی منجر شود، از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال خواب، افکار خودکشی و اختلالات هنجار شکنی.
 2. سلامت فیزیکی: مصرف بلندمدت مواد محرک می‌تواند باعث آسیب به سیستم قلبی-عروقی شود و عوارضی مانند افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، بروز آریتمی قلبی و حتی ایست قلبی داشته باشد. به علاوه، ممکن است باعث آسیب رایج به سیستم تنفسی، کبد و کلیه شود.
 3. وابستگی و اعتیاد: مصرف مواد محرک در برخی افراد ممکن است به وابستگی فیزیکی و روانی منجر شود. نیاز مستمر به مصرف مواد محرک، کاهش تحمل به آن و عدم توانایی در قطع آن می‌توانند نشانه‌های وابستگی و اعتیاد باشند.
 4. مشکلات اجتماعی و حرفه‌ای: مصرف مواد محرک می‌تواند به مشکلات عمده در زندگی اجتماعی و حرفه‌ای شخص منجر شود. این می‌تواند شامل مشکلات خانوادگی، مشکلات در روابط دوستانه، کاهش عملکرد تحصیلی و شغلی و مسائل مالی باشد.
 5. خطرات جسمانی: مصرف مواد محرک می‌تواند باعث خطرات جسمانی بیشتری شود، از جمله تصادفات رانندگی، آسیب‌های فیزیکی ناشی از رفتارهای خشونت‌آمیز و خطرناک، افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های جنسی و ابتلا به عفونت‌های مرتبط با مواد مصرفی.

این فقط برخی از عوارض ممکن مصرف مواد محرک هستند. مهم است که اگر شما یا کسی دیگری با این مشکل روبرو هستید، به حرفه‌ای‌ها و متخصصین مراجعه کنید تا درمان مناسب و پشتیبانی لازم را دریافت کنید

ترک مواد محرک

ترک کردن مواد محرک ممکن است برای شخصی که به آن وابستگی پیدا کرده است، سخت و ناامید کننده باشد، اما این امر به شدت امکان‌پذیر است و رویایی قابل دستیاب است. برای ترک مواد محرک، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید، از جمله:

 1. درمان بیماری: در بسیاری از موارد، ترک مواد محرک نیاز به ترک کردن آن‌ها در یک محیط ایمن و تحت نظارت پزشکی دارد. درمان هایی مانند داروهای خاص، روان‌درمانی، درمان ترک تدریجی و بازیابی تخصصی می‌تواند به شما کمک کند تا ترک مواد محرک و بازیابی کامل را تجربه کنید.
 2. حمایت از خود و دیگران: برای ترک مواد محرک، باید پشتیبانی از خود و دیگران داشته باشید. با خانواده و دوستان صحبت کنید و به آن‌ها بگویید که به دنبال ترک مواد هستید و نیاز به حمایت شان دارید.
 3. شرکت در گروه های پشتیبانی: شرکت در گروه های پشتیبانی می‌تواند به شما کمک کند تا از پشتیبانی همسالان، دیگرانی که به همان مشکل برخورده‌اند، یاد بگیرید و با اشتراک گذاری تجربیات خود، به دیگران کمک کنید.
 4. تغییر شیوه زندگی: برخی افراد مواد محرک را به دلیل استرس، اضطراب یا فشارهای دیگر مصرف می‌کنند. با تغییر شیوه زندگی، به عنوان مثال با ورزش، یوگا و تأمین تعادل امواج مغزی خوب، می‌توانید به خود کمک کنید تا استرس، اضطراب و فشار را کاهش دهید و نیاز به استفاده از مواد محرک را کاهش دهید.

در نهایت، ترک مواد محرک یک فرایند طولانی است و شاید به مدت چندین ماه یا حتی سال ها زمان ببرد. با این حال، با به دست آوردن حمایت مورد نیاز، به پشتیبانی پزشکی تخصصی دسترسی داشته باشید و از روش‌های مختلف دیگر، می‌توانید به ترک مواد محرک برسید.

دکتر نسیبه افتخاری

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 2.3]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *