تماس با تمام بخش‌های گروه ویان

۰۲۱۹۱۰۰۷۳۹۳

واتس‌آپ برای ایرانیان مقیم سایر کشورها

۹۸۹۰۲۲۳۲۶۰۸۰

۹۸۹۳۳۰۶۲۰۹۱۱

لوگو به همراه اطلاعات ویان
گروه روانپزشکی ویان / درمان اختلالات / راه های درمان افسردگی نوجوانان

درمان افسردگی نوجوانان

در جامعه امروز به دلایل مختلفی از جمله کمرنگ شدن روابط عاطفی بین افراد خانواده، با مشکل افسردگی نوجوانان روبرو هستیم. نوجوانان در این سن باید بتوانند بیشترین لذت را از زندگی خود ببرند و تنها به پیشرفت خود در روابط دوستانه، تحصیل و … فکر کنند. متاسفانه عوامل مختلفی باعث می شوند که بیشتر نوجوانان دچار افسردگی شده و تاثیرات مخرب افسردگی را تحمل کنند. در این مقاله برای شما عوامل موثر در افسردگی نوجوانان و راه های درمان افسردگی نوجوانان را بیان می کنیم. برای آگاهی بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

 

نقش خانواده در افسردگی نوجوان

با توجه به مشکلات و دغدغه های موجود در جامعه امروز، عوامل بسیار زیادی باعث افسردگی نوجوانان می شوند. ریشه ی مشکلات و حل نشدن یا تشدید آنها، در اکثر مواقع به خانواده بر می گردد. از کودکی تا نوجوانی، رفتار والدین با یکدیگر و با فرزند خود، می تواند عامل بروز افسردگی فرزند باشد؛ به همین دلیل قبل از تصمیم به فرزند آوری، به خانواده ها توصیه می شود که به مشاوره مراجعه کنند تا از نحوه رفتار درست آگاه شوند. نحوه تربیت فرزند توسط پدر و مادر مهم ترین عامل شکل گیری شخصیت آن فرد است.گاهی والدین با یکدیگر مشکلات سطحی و قابل حلی دارند که می توانند با مراجعه به مشاوره و مطالعه کتاب، به مرور این مشکلات را حل یا کمرنگ کنند. مهم ترین عامل حل افسردگی نوجوان، توجه و همراهی خانواده در حل این مشکل است. اگر خانواده به فرزند خود اهمیت دهند و در این راه از مشاور کمک بگیرند، افسردگی نوجوان در کمترین زمان و به بهترین شکل حل خواهد شد.

 

عوامل محیطی موثر بر افسردگی نوجوانان

دلایل متعددی برای بروز افسردگی نوجوانان وجود دارند؛ ممکن است یک نوجوان در کودکی اتفاقات ناگواری را تجربه کرده باشد که این اتفاقات به مرور و در نوجوانی باعث افسردگی می شوند. برای مثال بی محبتی و کمبود توجه از سوی والدین، رفیق نبودن والدین با فرد، از دست دادن یک فرد مهم، آزار جنسی، کتک و بد دهنی از سوی دیگران به خصوص والدین، سرکوب فرزند و ازبین بردن اعتماد به نفس او توسط والدین، مورد پذیرش واقع نشدن در جمع دوستان، برخی از مشکلات هورمونی و … می توانند عوامل بسیار مهمی در بروز افسردگی در نوجوانان باشند.

 

افسردگی-نوجوانان-3

 

بیشتر بخوانید  :  روش های درمان پرخاشگری در نوجوان

 

علائم افسردگی در نوجوانان

افسردگی همیشه به معنای منزوی بودن و گوشه گیری نیست؛ بلکه بیشتر اوقات افسردگی با خشم، آسیب رساندن به دیگران، پریشان حالی، کلافه بودن و عصبانیت خود را نشان می دهد. هنگامی که یک یا چند عوامل گفته شده در نوجوان خود را نشان می دهند، بهترین کار مراجعه به مشاوره است. مشاوره بهترین و منطبق ترین روش های درمانی را نسبت به نوجوان بیان کرده و به شما کمک می کند در درمان افسردگی نوجوانان قدم های مهمی بردارید. از علائم دیگر افسردگی نوجوانان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انگیزه نداشتن برای انجام کارهای روزمره

خستگی مداوم و انرژی کم

دوری از دوستان و اقوام

افت نمرات

عملکرد ضعیف در مدرسه مانند غیبت های زیاد و افت علاقه نسبت به درس

کاهش تمرکز

تغییر برنامه غذایی و خواب

کاهش آستانه تحمل درد

تفکرات مخرب مانند خودکشی یا فرار از خانواده

کمبود اعتماد به نفس

اعتیاد به فضای مجازی

گارد داشتن در برابر هرگونه انتقاد

بیخیالی بی اندازه یا حساسیت شدید

وابستگی بیش از حد به یک نفر

کاهش مسئولیت پذیری نسبت به مسائل مهم زندگی

 

 

نقش خانواده و مشاور در درمان افسردگی نوجوانان

در سال های اخیر افسردگی نوجوانان یک مشکل شایع و فراگیر در بین خانواده ها بوده است. طبق آمار ثبت شده بین هر 5 نفر نوجوان، یک نفر از آنها به افسردگی مبتلا است. برای درمان این افسردگی ابتدا خانواده ی فرد باید احساس همکاری و همدردی با نوجوان خود را داشته باشند. هنگامی که خانواده افسردگی نوجوان خود را به عنوان یک مشکل حل شدنی قبول کند، تلاش خود را برای حل این مشکل به بالاترین حد می رساند. در جامعه امروزه افسردگی دلایل و شاخه های بسیار زیادی دارد؛ به همین دلیل با وجود اینکه خانواده رکن اصلی حل این مشکل است، تنها راه حل نیست. والدین باید از یک مشاور متخصص در این زمینه کمک بگیرند تا آگاهانه به حل این مشکل بپردازند.

یک مشاور خوب و ماهر برای درمان افسردگی نوجوانان، ابتدا تمامی دلایل ایجاد افسردگی، از کودکی تا نوجوانی را بررسی کرده و میزان تاثیر آنها را بیان می کند. معمولا برای درمان افسردگی، باید به سالهای کودکی رجوع کرد و رفتار هایی که ریشه در ایجاد افسردگی فرد دارند را کنکاش کرد. برخی از رفتار های خانواده یا اطرافیان، حتی با گذشت زمان نیز قابل اصلاح یا بهبود می باشند. مشاوره طی جلسات درمانی، راه های کسب آرامش و برخورد صحیح با مشکلات مختلف را به فرد آموزش می دهد. سپس با گذشت زمان، به مرحله حل برخی مشکلات و درمان افسردگی خواهد رسید.

 

درمان-افسردگی-نوجوان

راه حل های درمان افسردگی نوجوانان

یکی از راه هایی که برای درمان افسردگی نوجوانان به کار گرفته می شود این است که آنها را از بی تحرکی و عدم فعالیت دور کند؛ یعنی نوجوان را به کارهایی که به آنها علاقه بیشتری داشته اما انرژی زیادی برای انجام آنها لازم ندارد، ترغیب کرده تا از حالت انزوا و بی تحرکی فاصله بگیرد.

معمولا نوجوانی که دچار افسردگی است روی رفتارهای نادرست خود تمرکز می کند و از اینکه کاری را اشتباه انجام دهد می ترسد. به همین دلیل دست به کاری نمی زند و با دیگران قطع ارتباط می کند تا اشتباه کمتری مرتکب شود. در این مواقع باید راه های ارتباط با دیگران را برای او باز کرد و با ترفند های درست، او را در اجتماع قرار داد. هم چنین باید به او این اطمینان را داد که اگر کاری را اشتباه انجام داد سرزنش نمی شود.

یکی دیگر از دلایل افسردگی نوجوانان، ترس از قضاوت شدن آنهاست. آنها مدام در ذهن خود به این فکر می کنند که رفتار، گفتار یا پوشش آنها مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. به همین دلیل از اطرافیان خود فاصله می گیرند. خانواده باید به نوجوان فضایی بدهند تا او بتواند با اعتماد به نفس رفتار و گفتار خودش را داشته باشد و حداقل از سمت خانواده مورد قضاوت قرار نگیرد.

گاهی نوجوان تصور می کند که علت همه ی نشدن ها و اتفاقات منفی زندگی اش، خود اوست. به جای اینکه علت واقعی یک مشکل یا محقق نشدن یک تصمیم را بیابد، به این فکر می کند که من مقصر هستم. در این مورد باید با او صحبت کرد تا متوجه شود زندگی همین به نتیجه رسیدن ها و نرسیدن هاست. همیشه قرار بر این نیست که اتفاقات مثبت و درست تحقق یابند و گاهی دلیل برخی نشدن ها، عوامل محیطی می باشد.

 

بیشتر بخوانید  :  استرس در نوجوانان

 

مرکز روانشناسی برای درمان افسردگی نوجوانان

بهترین راه برای درمان افسردگی نوجوانان، کمک گرفتن از یک مشاور خوب است. کمک گرفتن از یک مشاور متخصص و ماهر در این زمینه، مانند استفاده از نقشه برای پیدا کردن مسیر می باشد. شاید بدون استفاده از نقشه هم بتوان مسیر را یافت اما قطعا با کمک از نقشه راه، می توان در زمان کمتر و از مسیر امن تر به مقصد رسید.

برای پیدا کردن مشاوران متخصص و ماهر در حل این مشکل، بهتر است به یک مرکز روانشناسی مراجعه کرد. کلینیک ویان، یک مرکز روانشناسی شناخته شده بین مردم است. در این کلینیک، بهترین مشاوران روانشناسی سعی بر این دارند که با مشاوره ها و راه حل های بی نظیر خود، به افراد مختلف کمک کرده و به زندگی آنها امید و انگیزه ببخشند. اگر به دنبال یک مرکز روانشناسی کامل و بی نقص برای حل مشکلات خود هستید، مشاوران متخصص کلینیک ویان این اطمینان خاطر را به شما خواهند داد.

 

درمان-افسردگی-نوجوان-2

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 2.3]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *